Skip to content
Menu
Menu

Ich prítomnosť v dome je dôležitým znakom. Môžete mať vážny problém

Prečítať článok

28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/thatmacroguy).

Ucholaky obyčajné sú malé druhy hmyzu s výraznými kliešťami na konci bruška. Ich prítomnosť v domácnosti môže byť dôvodom na obavy, hoci zvyčajne nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Odkiaľ pochádzajú a ako sa ich účinne zbaviť?

Ucholak je desivý už len svojím vzhľadom, ale je skutočne nebezpečný pre človeka?
Foto: shutterstock/thatmacroguy

Odkiaľ sa v domácnostiach berie ucholak obyčajný? Toto je to, čo ich priťahuje do vašich domovov

Ucholaky uprednostňujú vlhké prostredie, preto sa často vyskytujú v kúpeľniach, kuchyniach a pivniciach. Takéto miesta im poskytujú ideálne podmienky na život a rozmnožovanie. Tento hmyz má rád aj tmavé, skryté zákutia, ako sú praskliny a štrbiny v stenách, podlahách a kopy novín alebo krabíc v pivniciach a podkroviach.

Ucholaky sú aktívne najmä v noci. Priťahujú ich umelé zdroje svetla, čo vysvetľuje ich prítomnosť v miestnostiach osvetlených lampami, najmä keď je vonku tma.

Hoci sú všežravé, ich potravu tvoria najmä organické látky, ako sú rozkladajúce sa rastliny a iný hmyz. Do vašich domovov ich môžu prilákať aj zvyšky jedla, ktoré zostávajú napríklad na kuchynskej linke.

Užitočný hmyz so zlou povesťou. Treba si dávať pozor, aby sa nestal škodcom

Ucholak obyčajný nemá kvôli svojmu vzhľadu najlepšiu povesť. Mnohí z nás sa obávajú, že ho uhryznú, ale v skutočnosti sa jeho kliešte používajú najmä na uchopenie a odrezanie listov a mladých stoniek. Na rozdiel od všeobecných obáv ich ucholak zriedkavo používa na sebaobranu, pretože nie je agresívny.

Ucholak obyčajný nepredstavuje hrozbu pre človeka, ale pri hľadaní potravy v záhrade môže niekedy poškodiť zdravé rastliny.
Foto: shutterstock/Starsphinx

Takisto nie každý vie, že ucholak môže byť veľmi užitočný. V záhradách loví množstvo škodcov, ako sú vošky, larvy múch a malé húsenice.

Bohužiaľ, môže ohryzávať aj zdravé mladé listy a okvetné lístky, pričom sa živí odumierajúcimi časťami rastlín alebo zhnitými plodmi. Z tohto dôvodu sa oplatí dávať si na neho pozor – keď sa populácia ucholakov silno rozrastie, môže tento hmyz napáchať vo vašej záhrade značné škody.

Čo robiť, keď sa v domácnosti objavia ucholaky?

Prítomnosť ucholakov v dome môže byť známkou problémov s vlhkosťou, pretože, ako sme už spomenuli, tento hmyz má rád vlhké a tienisté miesta. Aby ste sa uistili, že v dome nemáte neželaných návštevníkov, je dobré skontrolovať kuchynské skrinky, zákutia, drevené konštrukcie a všetky štrbiny.

Ak ich už vo svojej domácnosti nájdete, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť. Na trhu sú rôzne insekticídy, ktoré môžu pomôcť pri kontrole tohto hmyzu.

Prípadne môžete použiť domáce metódy – napríklad ocot. Jeho vôňa pôsobí na ucholaky dráždivo, takže umiestnenie nádob s octom v rôznych častiach domu by ich malo odradiť.

Na odstránenie ucholakov z domácnosti použite ocot. Ten na ne pôsobí dráždivo.
Foto: súkromný archív

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tento hmyz sa vám môže zachytiť vo vlasoch. Ak ich zbadáte, dávajte si pozor. Sú chlpaté a veľké

Jeden hmyz požiera tisíce škodcov. Nezabudnite ho pozvať do svojej záhrady

The post Ich prítomnosť v dome je dôležitým znakom. Môžete mať vážny problém appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj