Skip to content
Menu
Menu

Intenzívna zeleň a husté kríky. Pozrite sa, ako zalievať tuje, aby bujne rástli a neochoreli

Prečítať článok

11.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov).

Tuje patria medzi najobľúbenejšie kríky vysádzané v záhradách. Ich pestovanie je veľmi jednoduché, no občas nastanú menšie komplikácie. V takejto situácii stojí za to poznať recepty na domáce hnojivá, ktoré pomôžu rastline okamžite obnoviť svoju bývalú slávu. Tu sú.

Tuje hnednú? Vyrobte si domáce hnojivo.
Foto: shutterstock/Parilov

Tuje sú jedným z najobľúbenejších druhov rastlín, ktoré sa vyberajú nielen ako dekoratívny prvok nehnuteľnosti, ale predovšetkým majú slúžiť ako plot. Dokonale sa vyrovnávajú s bujným porastom, ktorý ich rozhodne pomáha izolovať od nechcených pohľadov okoloidúcich a susedov. Sú však situácie, keď ihličie začne strácať zelenú farbu a na jeho mieste sa objavia odtiene žltej a hnedej. Čo máme robiť v takejto situácii?

Kedy prihnojovať tuje? Nedovoľte, aby sa to stalo

Niekoľko sto rokov pestovania tuje je určite veľkou výhodou, ktorá ovplyvňuje častý výber tohto druhu. Okrem toho rastú dobre za všetkých podmienok. Áno, obľubujú slnečné miesta, no ani tieň im nebude robiť veľký problém. Najdôležitejšie je pravidelné zavlažovanie. Ak na to zabudneme, môžeme spôsobiť uschnutie kríka. Ak si všimnete zmenu farby ihiel, stojí za to prijať opatrenia na starostlivosť.

Žlté a suché konáre môžu naznačovať nedostatočnú vlhkosť pôdy. V situácii, keď je pôda mokrá, treba účinky hľadať inde. Rozumným riešením bude určite rastlinu vyživiť a dodať jej potrebné živiny. V záhradkárskych predajniach ľahko nájdete rôzne druhy hnojív, ktoré podporujú regeneráciu. Pred ich použitím však vyskúšajte domáce metódy. Všetky metódy budete môcť vykonávať na základe produktov, ktoré pravdepodobne máte doma. Každý z nich nájdete v kuchyni.

Tuje hnednú? Vyrobte si domáce hnojivo. Pravdepodobne máte tieto ingrediencie vo svojej kuchyni

V prvom rade vám odporúčame „piť kávu“ s tujami. Hnojivo na báze kávovej usadeniny z ranného nápoja je ideálnou živinou pre rastliny hladné po dusíku, draslíku a fosfore. Stačí zaliať 2 polievkové lyžice kávovej usadeniny 2 litrami vriacej vody a počkať, kým napučí a nálev mierne vychladne. Používaním tejto zmesi raz za dva týždne si môžeme byť istí, že kríky budú rásť zdravo a husto.

Druhým, nie veľmi zložitým riešením je hnojivo zo zemiakov. Na jeho prípravu potrebujeme zeleninu uvariť v neosolenej vode, ktorá vsiakne do seba všetky ingrediencie potrebné na sušenie stromčekov. Po vychladnutí nalejte roztok pod rastliny.

Na záver návrh pre tých, ktorí radi veci trochu miešajú. Na prípravu tohto hnojiva budeme potrebovať želatínu. Toto riešenie bude mať mimoriadne pozitívny vplyv nielen na rast, ale aj na kvalitu vyfarbenia. Ak chcete získať šťavnatú zeleň, rozpustite 1 polievkovú lyžicu potravinárskej želatíny v 2 litroch teplej vody a potom ju nechajte vychladnúť. Tento typ hnojiva sa môže používať raz týždenne. Najlepšie to funguje, keď kríky rastú.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zlaté pravidlá hnojenia trávnika v lete. Trávnik bude hrubý ako futbalové ihrisko

Tieto rastliny môžete vysádzať aj v júni. Ani neskorý termín im nezabráni v bujnom raste

The post Intenzívna zeleň a husté kríky. Pozrite sa, ako zalievať tuje, aby bujne rástli a neochoreli appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj