Skip to content
Menu
Menu

Je lepšie jesť vajcia na raňajky alebo večeru? Odpoveď je prekvapivá

Prečítať článok

30.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Myriams-Fotos).

Vajcia sú mimoriadne výživné živočíšne produkty, ktoré majú mnoho priaznivcov. O vajíčkach kolovalo veľa mýtov a obáv z nadmernej konzumácie. Teraz, keď už vieme, že vajcia sa dajú jesť aj každý deň, ostáva otázka: kedy je pre naše telo najlepšie ich jesť – ráno alebo večer?

Ráno alebo večer? Kedy jesť vajcia?
Foto: Pixabay/Myriams-Fotos

Bohatstvo zavreté vo vajci. Prečo sa ich oplatí jesť?

Slepačie vajcia chutia výborne v mnohých podobách – namäkko aj natvrdo, vyprážané aj miešané. Často je ťažké predstaviť si cestoviny alebo koláč bez pridania vajec. Majú široké využitie v kuchyni a ako je už dávno známe, sú mimoriadne zdravé.

Na rozdiel od zastaraných vedomostí, pokiaľ vám váš lekár neodporučí inak, môžete vajcia jesť každý deň. Vaječný žĺtok aj bielok majú mimoriadne priaznivý vplyv na fungovanie nášho tela. Zložky obsiahnuté v kuracom vajci chránia pred anémiou, aterosklerózou, ischemickou chorobou srdca a očnými chorobami.

Je však rozdiel, keď vajcia jeme ráno alebo večer? Ak áno, kedy je najlepší čas ich zjesť?

Kedy jesť vajcia?
Foto: shutterstock/DronG

Ráno alebo večer? Kedy jesť vajcia?

Vajíčka sú pre naše telo doslova nutričnou bombou, ponúkajú kvalitné bielkoviny, vitamíny D a B12, cholín a antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie nášho mozgu, ako aj zdroj energie a celkovej pohody.

Ukazuje sa, že vajcia sú dobrý nápad na raňajky aj večeru, no potom môžeme očakávať iné výsledky.

Konzumáciou vajec na raňajky si dodávame bielkoviny, ktoré nám dodávajú energiu a pomáhajú uspokojiť pocit sýtosti, pričom znižujeme tendenciu maškrtiť pred druhými raňajkami alebo obedom. Je tiež výborným zdrojom vitamínov a minerálov pre dobrý štart do dňa.

Vajcia ako prvé ráno nám dodajú energiu na dlhé hodiny.

Rozhodnutie jesť na večeru vajíčka nám zase pomôže zaspať. To všetko vďaka prítomnosti tryptofánu vo vajciach, ktorý vám môže pomôcť lepšie spať. Konzumácia vajíčok na večeru je navyše ideálna na regeneráciu a obnovu svalov, napríklad po náročnom dni alebo tréningu.

Vajcia sa môžu jesť kedykoľvek počas dňa.
Foto: Pixabay/ponce_photography

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kamarátka výživová poradkyňa mi poradila, aby som toho jedla viac. Konečne som prestala byť opuchnutá

Zlepšuje trávenie a znižuje zápal. Pohár denne stačí

The post Je lepšie jesť vajcia na raňajky alebo večeru? Odpoveď je prekvapivá appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj