Skip to content
Menu
Menu

Je potrebné špargľu lúpať? Trik šéfkuchárov pre tvrdé konce. Budú ako z najlepšej reštaurácie

Prečítať článok

25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gudrun Muenz).

Sezóna špargle trvá krátko. Mnohí ľudia preto využívajú tento čas na prípravu vynikajúcich jedál s mimoriadnou chuťou. Musí sa špargľa lúpať? Bohužiaľ, nie každý vie, ako s ňou zaobchádzať.

Musí sa špargľa lúpať? Bohužiaľ, nie každý vie, ako s ňou zaobchádzať.
Foto: shutterstock/Gudrun Muenz

Špargľa je obľúbená jarná potravina bohatá na vitamíny a minerály. Zelenina pomáha vyplavovať prebytočné tekutiny z tela, bojuje proti škodlivým radikálom a posilňuje imunitný systém. Vďaka vitamínu B6 a kyseline listovej pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum. Napriek ich chuti môže byť ich príprava pomerne náročná.

Prečo špargľu lúpať? Všetko závisí od toho, pre aký typ stonky sa rozhodnete

Väčšina receptov na špargľu zahŕňa odlomenie a odstránenie tvrdých alebo zdrevnatených koncov špargle. Je to rýchly a jednoduchý spôsob, ako ich skrátiť a zabezpečiť, aby to, čo skončí na vašom tanieri, bolo príjemne jedlé. Výborne sa hodí pre čerstvé exempláre, pretože pod šupkou sa zachová množstvo vitamínov a minerálov. Ak si však dáte trochu viac námahy, môžete zjesť väčšinu stoniek a dosiahnuť elegantnejší a reprezentatívnejší pokrm.

Ako najlepšie ošúpať špargľu
Foto: shutterstock/Marco de Benedictis

Po olúpaní špargle je stonka jemnejšia a jedlejšia. Ak máte trochu viac času, je to najlepší spôsob prípravy na konzumáciu. Bez ohľadu na to, ako ich pripravíte, je dôležité vyhnúť sa kúpe špargle s kašovitými alebo mokrými špičkami.

Ako najlepšie ošúpať špargľu a odstrániť drevnaté konce? Urobíte to v niekoľkých jednoduchých krokoch

Začnite tým, že veľkým nožom naraz odrežete konce stoniek.

Pracujte s jednou stonkou po druhej, položte špargľu na rovnú plochu a pomocou ostrej škrabky na zeleninu ošúpte spodnú polovicu.

Tento postup zopakujte so zvyšnou špargľou.

Ak sa chcete zbaviť zdrevnatených koncov špargle, odlomte z nich špičku. Ľahko ju nahmatáte pod prstami. Mnohí šéfkuchári tvrdia, že toto je najlepší spôsob orezávania špargle, pretože stonky sa často prirodzene lámu v mieste, kde sa končí drevnatá časť a začína jemná časť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Za špargľovú polievku vám udelia medailu. Budete prekvapení, že táto ľahká polievka chutí ako z reštaurácie

Prišla jar a priniesla špargľu. Nevarte, nepečte, hoďte na panvicu. 10 minút a máte hotovo

The post Je potrebné špargľu lúpať? Trik šéfkuchárov pre tvrdé konce. Budú ako z najlepšej reštaurácie appeared first on Vášeň v tebe.