Skip to content
Menu
Menu

Je to charakteristický pach smrti. Nedá sa zamieňať s ničím iným

Prečítať článok

28.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nito).

Čo je to mŕtvolný jed? Názov je dosť tajomný, a tak niet divu, že sa mu mnohí čudujú. Niekomu sa spája najmä so špecifickým nepríjemným zápachom, no to nie je všetko. Musíte byť s ním veľmi opatrní, najmä pri lúčení. Dokonca aj len dotyk môže byť škodlivý.

Čo je to mŕtvolný jed?
Foto: shutterstock/nito

„Mŕtvolný jed“ je názov, ktorý sa k nám občas dostane a takmer okamžite nás vzbudí zvedavosť. Naozaj ide o mŕtvoly? Alebo možno je to len iný výraz, mierne kruhový objazd, pre úplne inú vec? Ukazuje sa, že v tomto prípade je možné názov interpretovať doslovne.

Čo je to mŕtvolný jed? Je nebezpečný?

Mŕtvolný jed sú ptomaíny, teda amíny, ktoré ľudské telo produkuje po smrti. Deje sa tak v dôsledku hnilobných procesov prebiehajúcich v tele. Najčastejšie hovoríme konkrétne o putrescíne a kadaveríne. Jed z mŕtvoly sa vyznačuje silným, dráždivým zápachom, charakteristickým pre rozkladajúce sa telo. Všetky nepríjemnosti však nesúvisia len s nepríjemným zápachom.

Mŕtvolný jed je nebezpečný. Túto látku telo vylučuje v najväčšom množstve asi 10 hodín po smrti. Počas tejto doby sa odporúča zostať v jednej miestnosti so zosnulým čo najkratšie. A ak to nie je možné, treba nosiť ochranný odev.

Jed z mŕtvoly je toxický: negatívne ovplyvňuje tráviaci, obehový a dýchací systém. Príznaky otravy sa prejavia niekoľko hodín po infekcii a možno ich ľahko zameniť s inými komplikáciami. Infikovaní ľudia môžu zápasiť so žalúdočnými problémami podobnými ako pri enteritíde (horúčka, bolesť brucha, vracanie, hnačka), často sú hlásené aj bolesti hlavy, kašeľ a dýchavičnosť.

Mŕtvolný jed – ako sa môžete nakaziť?

Netreba veľa, aby ste pocítili účinky krátko po kontakte so zosnulou osobou. Verí sa, že na nakazenie stačí dotyk. Bozkávanie alebo hladkanie zosnulej osoby sa preto neodporúča. Prezliecť by ste sa mali aj vtedy, ak sa s ním vaše oblečenie dostalo do kontaktu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Charakteristický „zápach starých“ nie je otázkou hygieny. Odkiaľ pochádza?

Je účinný aj pri redukcii odolného tuku. V čom spočíva lipolaser?

The post Je to charakteristický pach smrti. Nedá sa zamieňať s ničím iným appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj