Skip to content
Menu
Menu

Je to najtoxickejšia rastlina. Predstavuje hrozbu pre ľudí a zvieratá

Prečítať článok

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/savo1974).

Vedci z hamburskej botanickej záhrady každoročne vyberajú najjedovatejšiu rastlinu. Tentoraz sa víťazom stala mimoriadne pôsobivá a krásna popínavá rastlina, ktorú často nájdete vo vašich záhradách. Prečo by ste si na ňu mali dávať pozor?

Prečo si dávať pozor na vistériu?
Foto: shutterstock/savo1974

Vistéria je neskutočne krásna popínavá rastlina s fialovými kvetmi zhromaždenými v nápadných zhlukoch. Keď kvitne, pôsobí dojmom, akoby bola priamo z rozprávky. Nanešťastie je okrem svojej ohromujúcej krásy a podmanivej vône aj jedovatá.

Aké požiadavky má vistéria? Je krásna a ľahko sa pestuje

Hoci pochádza z ďalekej Ázie, presnejšie z Číny a Japonska, dnes sa vistéria vyskytuje v mnohých našich záhradách. Do Európy sa dostala okolo roku 1724 a rýchlo si získala mnoho obdivovateľov. Niet divu, pretože keď v máji rozkvitne, je jednoducho úchvatná. Za všetko vďačí svojim dlhým, visiacim kvetom, ktoré majú zvyčajne fialovú farbu. V závislosti od odrody môže mať aj modrú, ružovú alebo bielu farbu. Vzhľadovo trochu pripomína strapec hrozna, ale je oveľa krajšia. Akoby to nestačilo, jej pestovanie je pomerne jednoduché. Niet divu, že v sezóne zdobí mnohé záhrady.

Vistéria najlepšie rastie v úrodnej, mierne vlhkej a dobre priepustnej pôde.
Foto: shutterstock/Turkey Photo

Ktorá rastlina je najjedovatejšia? V tohtoročnej súťaži zvíťazila vistéria

Aj keď sa zdá, že takmer všetko hovorí v prospech pozvania vistárie do vašej záhrady, je dobré si uvedomiť jednu zásadnú vec. O to viac, ak máte na záhrade deti alebo domáce zvieratá. Vistéria je rovnako krásna ako jedovatá. A to až do takej miery, že tento rok vyhrala súťaž v tejto oblasti, ktorú zorganizovali vedci z hamburskej botanickej záhrady.

Jedovaté sú nielen fialové kvety vistérie, ale aj jej listy, semená, kôra a koreň. Okrem iného sa v nich nachádzajú lektíny, ktorých požitie môže spôsobiť bolesti brucha, zvracanie, hnačku a v extrémnych prípadoch dokonca poruchy krvného obehu alebo kolaps. Rastlina je nebezpečná pre ľudí aj domáce zvieratá. Preto skôr, ako sa ňou necháte očariť a rozhodnete sa ju pestovať vo svojej záhrade, dvakrát si to premyslite.

Vistéria je popínavý opadavý ker a je celá jedovatá.
Foto: shutterstock/Joe Kuis

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto sú najkrajšie popínavé rastliny, ktoré vás budú chrániť pred zvedavými susedmi. Vyzerajú ako rajská záhrada

Tieto druhy ruží sa najlepšie hodia na živý plot. Rastú rýchlo a majú veľa kvetov. Vašim susedom z nich budú slziť oči

The post Je to najtoxickejšia rastlina. Predstavuje hrozbu pre ľudí a zvieratá appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj