Skip to content
Menu
Menu

Je to skutočný zázrak prírody. Prababičky poznali silu tejto rastliny po celé generácie

Prečítať článok

9.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JoannaTkaczuk).

Vysoká, štíhla, so žltými kvetmi. Po stáročia zdobí slovenské polia, niekedy záhrady domov alebo pustatiny. Nenápadná rastlina však skrýva veľkú silu, o ktorej vedeli už naši predkovia. Má široké využitie v ľudovom liečiteľstve a dodnes podporuje liečebný proces, a tiež jej bolo pripisované dôležité miesto v tajomnom svete mágie.

Divozel je nádherná rastlina so žltými drobnými kvetmi, ktorá v sebe skrýva veľkú silu
Foto: shutterstock/JoannaTkaczuk

Ako vyzerá divozel? Hľadajte ho na lúkach a čistinách

Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum) je rod rastlín z čeľade krtičníkovité (Scrophulariaceae). Je to dvojročná alebo viacročná rastlina, ktorá sa často vyskytuje v Európe, Ázii a severnej Afrike.

Existuje mnoho druhov divozelu, pričom najznámejšie sú divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum) a divozel čierny (Verbascum nigrum). Divozel rastie a zdobí slovenské lúky svojimi žltými kvetmi už po stáročia a je veľmi ľahké ho rozpoznať.

Divozel má zvyčajne rovnú, vysokú stonku, ktorá môže dosahovať výšku až 2 metre. Stonka je husto pokrytá kvetmi. Listy sú naopak veľké, chlpaté a kopijovité. Vyrastajú zo stonky v prízemných ružiciach.

Kvety divozelu sú zhromaždené v hustých strapcoch na vrchole stonky a majú charakteristickú päťlistovú korunu, zvyčajne žltej farby, hoci niektoré druhy môžu mať biele, ružové alebo fialové kvety. Na druhej strane, plodom divozela je tobolka obsahujúca množstvo semien.

Odkiaľ pochádza názov divozel? Zdroj možno nájsť v slovanskej mytológii

Do 50. rokov 20. storočia sa rastlina volala divizna veľkokvetá.

Ľudové resp. zastarané názvy sú: divizna (resp. varianty dibizna, divizňa, divisňa, dvižna), devina (resp. varianty dzevana, dzievana, divina), kráľovská svieca, cisárska svieca, volský chvost (resp. varianty volov chvost, volový chvost, volový ocas, volov ocas), ovčí chvost, huniak, medveďá zelina, onuca, pánbožkova onučka, kruželica, oranka, divoké korenie.

Slovanská mytológia hovorí o existencii bohyne Devany, ktorá bola spojená s lesmi, prírodou, jarou a lovom. Verilo sa, že je ochrankyňou mladých dievčat, čo ďalej spája rastlinu s dievčenskosťou a plodnosťou.

Spája sa aj so slovom „divý“, čo siaha k pôvodu slovanskej ženy, pochádzajúcej z divokých lesov a čerpajúcej sily prírody.

V ľudových tradíciách sa divozel používal aj pri rôznych obradoch a rituáloch, najmä pri tých, ktoré súviseli s jarnými a letnými slávnosťami.

V slovanských časoch bol divozel vždy blízky ženám a zdá sa, že dnes sa táto rastlina vracia do obľuby.

Divozel je dvojročná liečivá rastlina s krásnymi žltými kvetmi
Foto: shutterstock/Chris Lawrence Images

Čo obsahuje divozel? Skutočný poklad zdravia

Divozel obsahuje množstvo účinných látok, ktoré prispievajú k jej liečivým vlastnostiam. Predovšetkým obsahuje saponíny, ktoré majú expektoračný účinok, pomáhajú čistiť dýchacie cesty od hlienov a napomáhajú vstrebávaniu ďalších účinných látok.

Divozel obsahuje aj flavonoidy. Tie majú zase protizápalové a antioxidačné účinky. Posilňujú tiež cievy a podporujú obehový systém.

Iridoidy, ktoré sú tiež obsiahnuté v tejto rastline, majú protizápalové a analgetické účinky a pomáhajú regenerovať tkanivá a znižovať opuchy. Polysacharidy zasa pôsobia upokojujúco na sliznice, pokrývajú ich ochrannou vrstvou, znižujú podráždenie a upokojujú dýchacie cesty a tráviaci trakt.

Divozel obsahuje aj fenolové kyseliny. Majú antibakteriálne a protiplesňové účinky. Pomáhajú chrániť organizmus pred infekciami.

Na čo by sa mal divozel používať? Spektrum pôsobenia je široké

Funguje dobre pri prechladnutí. Bojuje proti kašľu, pretože má expektoračný účinok, upokojuje kašeľ, pomáha odstraňovať hlieny z dýchacích ciest a upokojuje zapálené hrdlo – na podráždené sliznice má upokojujúci účinok.

Pri vážnejších ochoreniach, ako je bronchitída a astma, pomôže zmierniť príznaky a uľahčí dýchanie.

Bojuje aj proti kožným problémom: pri vonkajšej aplikácii napomáha hojeniu rán, popálenín a iných poranení kože. Kedysi ženy používali divozel ako protikŕčový a močopudný prostriedok pri problémoch s močovými cestami.

Čaj z divozela má expektoračné a upokojujúce vlastnosti
Foto: shutterstock/FotoHelin

Divozel sa môže konzumovať v rôznych formách:

Odvar: z kvetov divozela sa používa vnútorne ako čaj pri prechladnutí a kašli.

Sirup: s medom a inými prísadami, pre deti a dospelých pri infekciách dýchacích ciest.

Tinktúra: používa sa ako doplnok pri liečbe rôznych ochorení.

Masť alebo olej: používa sa zvonka na pokožku na liečbu zápalov a podráždenia.

Divozel v starovekých vierach. Používal sa nielen na liečbu

Divozel hral významnú úlohu v starovekých vierach a mágii, najmä v slovanských kultúrach. Rastlina bola cenená nielen pre svoje liečivé vlastnosti, ale aj pre ochrannú a magickú moc, ktorá sa jej pripisovala.

Verilo sa, že chráni pred zlými duchmi, nežiaducimi entitami a energiami. Používal sa ako ochranný talizman. Verilo sa, že má silu odháňať zlých duchov a chrániť domy pred nebezpečenstvom. Vetvičky divozela sa vešali nad dvere a okná, aby chránili pred zlými silami.

Hojne sa používal aj pri rituáloch a obradoch, najmä pri tých, ktoré súviseli s prechodom, ako napríklad pri narodení, svadbe a pohrebe, s cieľom poskytnúť ochranu a požehnanie.

Na tradičný slovanský sviatok oslavujúci letný slnovrat, si dievčatá plietli vence z divozela, ktorý symbolizoval plodnosť, lásku a mladosť.

Človek mohol so sebou nosiť aj kúsok koreňa divozela, ktorý mal chrániť pred smolou a nešťastím. Na druhej strane, pálenie sušených listov divozela malo očistiť priestor od negatívnej energie.

Verilo sa, že divozel dokáže prilákať aj lásku a zabezpečiť plodnosť. Kvety divozela sa používali v nápojoch lásky a amuletoch a počas rituálov plodnosti ženy používali divozel na zabezpečenie plodnosti a zdravého potomstva.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto bylinky spomaľujú starnutie! Vyživujte svoju pokožku a zlepšujte svoju pohodu

Táto rastlina pomáha pri chudnutí. Pite pravidelne alebo pridajte do šalátu

The post Je to skutočný zázrak prírody. Prababičky poznali silu tejto rastliny po celé generácie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj