Skip to content
Menu
Menu

Neexistuje lepší spôsob boja proti prechladnutiu ako tajný džús mojej babičky. V lete si vždy pripravila zásobu

Prečítať článok

9.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jess Gregg).

Dary prírody, ktoré vládnu v záhradách a na trhoch, nie sú chutné len v sezóne. Dajú sa z nich pripraviť aj mnohé fantastické konzervy. Teraz je najlepší čas na zber egrešov, ktorých živiny sú prospešné pre zdravie. Moja babička mi povedala úžasný domáci recept na prechladnutie.

Dary prírody, ktoré vládnu v záhradách a na trhoch, nie sú chutné len v sezóne. Dajú sa z nich pripraviť aj mnohé fantastické konzervy.
Foto: shutterstock/Jess Gregg

Hoci nie každý má rád kyslastú chuť, egreše sú prospešné pre kondíciu organizmu – najmä v období zníženej imunity. Preto sa oplatí urobiť si zásoby na chladnejšie mesiace a už teraz si pripraviť zdraviu prospešnú šťavu, ktorá vás postaví na nohy ako nič iné.

Zázračné vlastnosti egrešov. Zdravie priamo z prírody

Potenciál obsiahnutý v egreši je neoceniteľný. Vďaka obrovskému obsahu vitamínov, ako je kyselina askorbová (t. j. vitamín C), je najlepším pomocníkom proti nachladnutiu. Nielenže prospieva imunitnému systému, ale má aj protizápalové vlastnosti. Skvele sa hodí pri zápaloch hrdla a chronickom kašli.

Preto nie je divu, že moja babička mi vždy pripravovala šťavu z tohto ovocia, keď som bola chorá. Vyskúšajte jej domáci recept, ktorý sa postará o vaše zdravie v chladnejších mesiacoch.

Recept na egrešovú šťavu

Zloženie:

1 kg egrešového ovocia,

kilogram cukru,

voda,

dva 3-litrové hrnce.

Potenciál obsiahnutý v egreši je neoceniteľný. Vďaka obrovskému obsahu vitamínov, ako je kyselina askorbová (t. j. vitamín C), je najlepším pomocníkom proti nachladnutiu.
Foto: shutterstock/yingthun

Príprava krok za krokom:

Egreše dôkladne umyte a očistite od stopiek. Egreše vložte do hrnca a zalejte ho vodou tak, aby bol zakrytý. Varte, kým egreše nezmäknú.

Šťavu preceďte do druhého hrnca. Tekutinu dôkladne pretlačte cez sito. Do získaného nápoja pridajte cukor alebo iné sladidlo podľa vlastného výberu. Môže to byť med, či brezový cukor. Všetko miešajte, kým sa všetko nerozpustí.

Ak chcete vývar pripraviť na niekoľko mesiacov, bude potrebná pasterizácia.

Tekutinu nalejte do vopred vypálených pohárov, pevne ich uzavrite a postavte na dno hrnca. Potom ich zalejte vodou do troch štvrtín ich výšky a varte ich asi dvadsať minút. Po uplynutí tejto doby poháre vyberte na pracovnú dosku, počkajte, kým vychladnú, a skontrolujte každé viečko. Takto sa dá egrešová šťava skladovať dlhé mesiace.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V marci som rozsypala pod egreše. Nikto v okolí nemá taký bujný ker

Skorá jar je ten správny čas. Egreše vystrelia ako z praku a prinesú plody

The post Neexistuje lepší spôsob boja proti prechladnutiu ako tajný džús mojej babičky. V lete si vždy pripravila zásobu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj