Skip to content
Menu
Menu

Jeden z najväčších nepriateľov každého záhradníka. Ako bojovať proti vijačke krušpánovej?

Prečítať článok

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zerbor).

Vijačka krušpánová je jedným z najťažších protivníkov takmer pre každého záhradníka, pretože výskyt tohto motýľa na rastline môže viesť k jej úhynu. Aké sú vlastnosti vijačky, ako ju rozpoznať a čo by ste mali vedieť o jej kontrole?

Húsenice vijačky krušpánovej sú veľkou hrozbou pre rastliny vo vašej záhrade.
Foto: shutterstock/Zerbor

Čo je vijačka krušpánová?

Vijačka krušpánová je invázny druh hmyzu, ktorý sa do Európy dostal z Ázie, kde sa prirodzene vyskytuje okrem iného v Číne, Kórei a na Taiwane. Rozpätie krídel tohto motýľa je 3,5 – 4,5 cm a samotné krídla sú svetlé s výrazným hnedým lemom.

Na druhej strane, húsenice sú zelenožlté a majú čierne škvrny. Húsenice môžu dosiahnuť dĺžku až 4 cm. V Európe populácia vijačky veľmi rýchlo rastie, čo nepochybne najviac pociťujú záhradkári a nadšenci zelených oáz.

Keď húsenice vijačky napadnú rastlinu a živia sa ňou, spôsobia, že listy buxusu zhnednú, vyschnú a nakoniec odumrú. Charakteristickým znakom prítomnosti vijačky krušpánovej na rastline je výskyt pavučín na rastline.

Vijačka krušpánová sa veľmi často živí vždyzelenými buxusmi, ktoré sú veľmi obľúbenými rastlinami v súkromných záhradách a mestských parkoch. Sú známe aj prípady, keď napadne cezmínu a bršlen.

Buxus najviac ohrozujú larvy vijačky krušpánovej.
Foto: shutterstock.com/Yarygin

Vijačka krušpánová – eradikácia

Keď zistíte, že sa na rastline vyskytla vijačka, musíte reagovať čo najrýchlejšie, aby ste zvýšili šancu na záchranu buxusu. Húsenice a larvy, ktoré sa živia listami, možno zneškodniť ručne, ale majte na pamäti, že je to časovo veľmi náročná a neľahká úloha.

Ďalším spôsobom je použitie chemických postrekov, ktoré, žiaľ, nie sú ľahostajné k životnému prostrediu. Preto je dobrým riešením pripraviť si prírodný odvar, ktorý vám pomôže vysporiadať sa so škodcami.

Postrek proti vijačke krušpánovej si môžete vyrobiť z jablčného octu a vody. Stačí zmiešať 1 liter vody a 100 ml octu a roztok naliať do fľaše s rozprašovačom. Odvarom postriekajte listy buxusu, najmä na miestach, kde sa objavili húsenice.

Obľúbenou metódou boja proti vijačke je aj inštalácia takzvaných fermentačných pascí, ktoré ponúkajú na predaj záhradkárske obchody. Takýto lapač láka pachom a neutralizuje dospelé jedince – samce, ktoré sú nevyhnutné na rozmnožovanie lariev. Lapače sa najlepšie kladú počas vegetačného obdobia, ktoré trvá od polovice apríla do konca októbra.

Na boj proti vijačke krušpánovej si vyrobte domáci postrek z jablčného octu a vody.
Foto: shutterstock/Dmitrij Ivanov

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tento zápach húsenice nenávidia. Prevarte a postriekajte rastliny. Hneď sa zo záhrady odsťahujú

Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka? Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou?

The post Jeden z najväčších nepriateľov každého záhradníka. Ako bojovať proti vijačke krušpánovej? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj