Skip to content
Menu
Menu

Kalinolistá hortenzia nechce kvitnúť? Záhradník prezrádza dôvody

Prečítať článok

30.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/krolya25).

Kalinolistá hortenzia je u nás oprávnene obľúbená. Jej veľké, pôsobivé súkvetia môžu nadobudnúť rôzne odtiene fialovej a modrej. Kvetinové gule ozdobia každý záhon. Občas sa však stane, že napriek našej snahe kalinolistá hortenzia nechce kvitnúť. Kamarát záhradník mi povedal, aké chyby som mohla urobiť pri starostlivosti o túto rastlinu.

Dôvodov nedostatočného kvitnutia hortenzií môže byť niekoľko.
Foto: shutterstock/krolya25

Hortenzia kalinolistá nekvitne? Previnilé prerezávanie

Kalinolistá hortenzia patrí medzi tie kvety, ktorým na minuloročných výhonkoch vyrastajú nové púčiky. Nevhodné prerezávanie je najčastejšou príčinou nedostatočného kvitnutia tejto rastliny. Na rozdiel od svojich príbuzných sa kalinolistej hortenzii lepšie darí bez rezu ako s nevhodným rezom. Ostrými rezmi môžeme rastlinu pripraviť o minuloročné výhonky a na starších sa nevytvoria nové súkvetia.

Kamarát záhradkár mi poradil, aby som minuloročné výhonky kalinolistých hortenzií skrátila o 2-3 púčiky, ale nikdy nie tak, aby na výhonku nezostali žiadne minuloročné púčiky. To zaručí, že rastlina koncom júna rozkvitne, pretože bude mať na čo pripevňovať púčiky nových kvetov.

Hortenzia kalinolistá, ktorá je zle napojená, nebude kvitnúť

Latinský názov hortenzie kalinolistej je Hydrangea macrophylla, čo znamená „vodný ker“. Tento názov nevznikol z ničoho nič, tieto rastliny potrebujú častú a výdatnú zálievku. V lete, keď neprší, treba hortenziu zalievať každý deň. Pri zalievaní kríkov sa snažte nezmáčať listy a kvety, pretože to môže prispieť k ich hnitiu.

Voda na polievanie by nemala byť príliš studená, najlepšie je použiť odstátu dažďovú vodu. Polievajte hortenzie ráno alebo večer, keď slnečné lúče nie sú príliš ostré. Nalejte vodu rovno pod koreň tak, aby sa dostala do hlbších vrstiev zeme.

Hortenzia kalinolistá nekvitne? Možno mrzla

Kalinolisté hortenzie po mrazoch často nedokážu kvitnúť. Škodlivým vplyvom mrazu sú totiž najviac vystavené mladé výhonky a práve na nich rastlina vytvára nové kvety. Preto sa oplatí zabezpečiť, aby kríky riadne prezimovali prikrytím agrotextíliou, najmä ak sú vysadené na mieste vystavenom studeným vetrom.

Jarné mrazíky sú zradné aj pre kalinolisté hortenzie. Stojí za to skontrolovať predpoveď počasia a v prípade potreby zakryť rastlinu.

Hortenzia kalinolistá má rada kyslú pôdu

Dôvodom, prečo vaša hortenzia nekvitne, môže byť nevhodná pôdna reakcia. Táto rastlina neznáša zásaditú pôdu, čo jej sťažuje vstrebávanie živín. Pôdnu reakciu môžete otestovať pomocou bežne dostupných testerov.

Ak je alkalická, vymeňte ju za vhodné hnojivo na hortenziu. Tejto rastline prospeje aj kávová usadenina či mulčovanie borovicovou kôrou, ktorá pôdu okyslí. Ideálne pH pôdy pre kalinolisté hortenzie je 5,5 – 6,0 pH a mali by ste sa o to snažiť.

Hortenzia nekvitne, keď dostane príliš málo slnka

Kľúčovým prvkom v starostlivosti o túto rastlinu je vhodná poloha. Hortenzia kalinolistá má rada slnečné polohy a ľahký polotieň. Nie je šanca, že v tieni vyraší nové púčiky. Miesto, kde chcete rastlinu zasadiť, preto vyberajte veľmi starostlivo.

Najlepšie je, aby bola poloha pred poludním plne osvetlená a vtedy bude hortenzia v polotieni, ktorý ju ochráni pred tým najpálivejším slnkom. Pri prezimovaní tejto rastline pomôže aj tiché miesto v záhrade, chránené pred vetrom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

To spôsobí, že orchidea rozkvitne. Stačí malá pozornosť a váš parapet sa zmení na more kvetov

Hortenzie – aký je rozdiel medzi kalinolistou a metlinatou?

The post Kalinolistá hortenzia nechce kvitnúť? Záhradník prezrádza dôvody appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj