Skip to content
Menu
Menu

Kam vyhadzujete staré topánky? Väčšina ľudí si vyberá nesprávny kontajner

Prečítať článok

7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).

Čo robiť so starými topánkami? Pravdepodobne si túto otázku kladie mnoho ľudí, keď musia vyhodiť pár topánok, ktoré vlastnia. Koniec koncov, nie je to také samozrejmé, ako by sa mohlo zdať. Možno práve preto sa tak často stáva, že topánky ležia hneď vedľa smetného koša. To však nie je správne riešenie. Tu je niekoľko tipov, do ktorého kontajnera odložiť staré topánky, aby ste to urobili správne.

Triedenie odpadu je dôležité a je známe už dlho.
Foto: Súkromný archív

Triedenie odpadu je dôležité a je známe už dlho. Nie je to nič iné ako vyhadzovanie obnosených topánok, ktoré môže spôsobiť nemalý problém, keď ich treba umiestniť do správneho kontajnera na odpad. Do ktorého správneho?

Ako separovať staré topánky? Na kontajneri záleží

Správnym separovaním odpadu môžete znížiť množstvo ton odpadu, ktoré nakoniec znečistia životné prostredie. Navyše to umožňuje získať druhotné suroviny, preto sa čoraz viac pozornosti venuje ukladaniu odpadu do správneho kontajnera.

Niektoré odpady sú však dosť problematické, takže často končia vedľa koša alebo v nesprávnom kontajneri. Medzi ne určite patrí stará a opotrebovaná obuv. V mysliach mnohých ľudí sa tak vynára otázka: Kam mám vyhodiť svoje topánky?

Záleží na kontajneri a v tomto prípade je správny kontajner na zmesový odpad. Zvyčajne je označený čiernou alebo tmavosivou farbou. Na tento kontajner sa odvolávajú predpisy o separovaní, ktoré platia na Slovensku.

Kvôli ozdobným častiam topánok, vyrobeným z plastu alebo kovu, veľa ľudí vhadzuje topánky do nesprávneho koša. Treba však pripomenúť, že správne správanie je vyhadzovať ich do zmesového odpadu.

Kvôli ozdobným častiam topánok, vyrobeným z plastu alebo kovu, veľa ľudí vhadzuje topánky do nesprávneho koša.
Foto: shutterstock.com/Charlie Goodall

Čo ešte stojí za to vedieť o segregácii obuvi?

Zmesový odpad je správna vec, ktorú treba urobiť s poškodenou obuvou. Napríklad topánky, ktoré majú početné odreniny alebo diery, sú plesnivé, neúplné, absolútne nepohodlné alebo jednoducho veľmi staré, sú vhodné do odpadkového koša.

To je potrebné mať na pamäti, pretože v odpadkovom koši často končí obuv, ktorá sa dá zlikvidovať úplne iným spôsobom. V súvislosti s obuvou a textilom sa čoraz častejšie hovorí o tzv. druhom obehu.
Obuv, ktorá je v dobrom stave, sa preto môže namiesto vyhodenia do koša odovzdať do zberu šatstva. Môžete ich tiež odniesť na zberné miesto komunálneho odpadu. Mnohí ľudia dávajú topánky, ktoré už nepotrebujú, ale ktoré sú v dobrom stave, niekomu inému alebo ich jednoducho predajú.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tento odpad nie je vždy recyklovateľný. Kam likvidovať polystyrén?

Kam vyhodiť špongie? Takýto odpad by mal ísť len do jedného kontajnera

The post Kam vyhadzujete staré topánky? Väčšina ľudí si vyberá nesprávny kontajner appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj