Skip to content
Menu
Menu

Kamarát záhradkár navrhol, čo zasiať v júli. Zeleninu budete mať aj v neskorej jeseni

Prečítať článok

3.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/watcharin wimanjaturong).

Júl je ideálny mesiac na to, aby ste začali pestovať ovocie a zeleninu. Vďaka mnohým dostupným odrodám sa môžete tešiť z čerstvej úrody počas celého leta. Akú zeleninu možno pestovať v júli? Výber je naozaj veľký.

Akú zeleninu možno pestovať v júli?
Foto: shutterstock/watcharin wimanjaturong

Väčšina ľudí má dojem, že zeleninové záhrady sa vysádzajú len na jar. Ak sa však opýtate skúseného záhradkára na jeho názor na túto tému, určite vám dá inú odpoveď. Ukazuje sa, že na výsev a výsadbu plodín je vhodný prakticky každý teplý mesiac. Pozrite sa, na čo vsádzať v júli.

Akú zeleninu môžete zasadiť v júli? Vytvorte si veľkú záhradu

Júlové zakladanie záhrady sa nelíši od zakladania na jar. Predtým, ako rastliny zasadíte do pôdy, musíte ju riadne pripraviť. Preto po vyznačení miesta pre záhradu pôdu prekopte, upravte ju kompostom alebo hnojom a uistite sa, že je dobre zvlhčená. Takto pripravený substrát bude ideálny pre rôzne odrody šalátu. Najlepšie je investovať do sadeníc rímskeho a ľadového šalátu – sú odolnejšie voči teplu.

Ak zasejete reďkovky a kôpor, úrodu si môžete vychutnať už po troch týždňoch. O niečo viac trpezlivosti si vyžiada čínska kapusta, zelená fazuľa, čakanka, mrkva alebo petržlen. Niektoré z týchto druhov zeleniny nájdete v špeciálnych neskorých odrodách a tie je najlepšie zasiať v lete. Pestovanie kalerábu, brokolice alebo červenej repy je najlepšie začať v druhej polovici mesiaca.

Brokolicu radšej zasaďte až v druhej polovici mesiaca.
Foto: shutterstock/Nifolwight

TIP! Ak by ste chceli začať pestovať ovocie, bohužiaľ nemáte veľa možností. V júli môžete vysádzať len nové sadenice jahôd, neskorú odrodu malín, ostružín alebo čučoriedok.

Aké kvety môžete zasiať v júli? Budú skutočnou ozdobou dvora

Snívate o záhrade plnej farebných kvetov? Nie je čo stratiť. Vysejte ich v lete a budú kvitnúť až do neskorej jesene. Tieto obľúbené rastliny skrášlia vaše záhony a navyše majú nízke nároky na údržbu.

Nechtík – ozdobou záhrady vďaka svojim intenzívnym odtieňom žltej a oranžovej.

Klinček bradatý – má trsy malých kvetov, ktoré sú červené, ružové, biele alebo pestrofarebné.

Fiala – má husté kvety a možno ich nájsť v rôznych farbách, od bielej až po fialovú.

Aksamietnica – veľmi odolné voči rôznym poveternostným podmienkam. Kvitne dlho a jej guľovité kvety môžete nájsť v odtieňoch oranžovej, žltej a červenej.

Klinček bradatý kvitne atraktívnymi a voňavými kvetmi s bielou a ružovou farbou, ktoré priťahujú hmyz.
Foto: shutterstock/Andrew Swarga

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nikdy ich nesaďte vedľa bazalky. Tieto bylinky sa navzájom nemajú rady

Kedy zasiať kôpor? Pár slov o rastline, bez ktorej sa uhorky na nakladanie nezaobídu

The post Kamarát záhradkár navrhol, čo zasiať v júli. Zeleninu budete mať aj v neskorej jeseni appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj