Skip to content
Menu
Menu

Kávová usadenina pre kvety môže úspešne nahradiť hnojivo, ale pozor, nie všetky kvety ju majú rady!

Prečítať článok

23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ThamKC).

Kávová usadenina pre kvety môže byť pre ne skvelým hnojivom. Nie každý to vie, ale kávová usadenina je skvelým hnojivom pre rastliny v domácnosti a záhrade. Používajú ich najmä zástancovia prírodných hnojív, ale predtým, ako použijeme kávovú usadeninu ako živinu pre naše rastliny, stojí za to sa o nej niečo dozvedieť, pretože nie každá kvetina má rada alebo znáša takéto krmivo.

Kávová usadenina pre kvety môže byť pre ne skvelým hnojivom. Nie každý to vie, ale kávová usadenina je skvelým hnojivom pre rastliny v domácnosti a záhrade.
Foto: shutterstock/ThamKC

Kávová usadenina v záhrade. Aké vlastnosti má kávová usadenina a ako ju môžete použiť?

Kávová usadenina na kvety je vhodná do záhrady aj do domácnosti. V záhrade sa môžu osvedčiť ako cenné a účinné hnojivo, ktoré pomáha udržiavať našu záhradu. Okrem kofeínu majú v sebe mnoho ďalších látok, ktoré prospievajú rastu rastlín. Patria medzi ne aj:

draslík – je zodpovedný za tvorbu zelenej hmoty a koreňov. Celkový stav rastliny závisí práve od draslíka a jeho nedostatok vedie k blednutiu listov,

dusík – je to látka, ktorú rastliny potrebujú najmä na začiatku sezóny, aby sa mohli správne vyvíjať. Je užitočný najmä pre rastliny, ktoré majú okrasné listy,

horčík – zložka chlorofylu, ktorá podporuje fotosyntézu. Keď ho má rastlina nedostatok, jej rast sa spomaľuje a na listoch sa objavujú hrdzavé škvrny,

fosfor – stimuluje rastlinu k tvorbe kvetov a plodov a podporuje aj tvorbu koreňov. Najviac ho potrebujú tie druhy rastlín, ktoré krásne kvitnú.

pH ako podľa knihy

Okrem množstva minerálov, ktoré sa v kávovej usadenine nachádzajú, má ešte jednu dôležitú výhodu. Ich pH je znížené, čo má tiež priaznivý vplyv na rastliny. Kávovú usadeninu môžete použiť v záhrade aj na rastliny v kvetináčoch. Vhodná je čerstvá aj sušená kávová usadenina, ktorú môžeme neskôr použiť napríklad ako mulč v záhrade. V prvom prípade ich môžeme ihneď rozsypať okolo rastliny tak, že ich predtým zamiešame do pôdy. Zeminu by sme mali prikryť borovicovou kôrou, pretože je ľahká, takže by ju vietor mohol ľahko odfúknuť.

V prípade záhradných rastlín možno kávovú usadeninu použiť aj ako živinu. Stačí zaliať pohár kávovej usadeniny 10 až 20 litrami vody a vzniknutú tekutinu používať na zalievanie kyslomilných záhradných rastlín každých 7 až 14 dní. Na ktoré rastliny sa oplatí použiť kávovú usadeninu? Patria medzi ne kyslomilné rastliny, ako sú azalky, hortenzie, rododendrony, vresy, kamélie, magnólie alebo čučoriedky, ale pozor – je veľmi dôležité si uvedomiť, že nie všetky rastliny majú rady kávovú usadeninu.

Niektoré jednoducho neznášajú kyslosť, takže tu treba dbať na opatrnosť. Medzi takéto rastliny patria okrem iného niektoré druhy sukulentov, kaktusy a niektoré druhy ruží.
Foto: Súkromný archív

Niektoré jednoducho neznášajú kyslosť, takže tu treba dbať na opatrnosť. Medzi takéto rastliny patria okrem iného niektoré druhy sukulentov, kaktusy a niektoré druhy ruží. Okrem toho je veľmi dôležité, aby ste na prípravu hnojiva používali mletú kávu a nie instantnú, pretože mleté zrná sú nespracované a obsahujú veľa minerálov, ktoré sú pre rastlinu zdravšie.

Kávová usadenina proti slimákom – spoľahlivý spôsob, ako sa zbaviť slimákov v záhrade

Kávová usadenina na slimáky? Ukázalo sa, že káva je nielen vynikajúcim hnojivom pre rastliny, ale aj skvelým prostriedkom na zbavenie sa slimákov, ktorí sa usídlili vo vašej záhrade. Štruktúra kávy, ako aj jej vôňa, účinne odradí slimáky a iný hmyz, ako sú okrem iného mšice, mravce a pavúky. Ako použiť kávu v boji proti slimákom? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

Ak chcete ochrániť rastliny pestované v kvetináči (slimáky výborne preliezajú aj vysoké steny), môžete na vrch pôdy nasypať kávové zrná. Ak je priemer kvetináča veľký, môžeme zrnká posypať len okolo stonky. Okrem toho môžeme kávové zrná použiť aj v zemi, ale sú ľahké, takže je veľká pravdepodobnosť, že ich odfúkne. Kávové zrná je dobré pomlieť, aby sa na mieste udržali dlhšie. Na kávovú usadeninu môžeme použiť suchú alebo mokrú zmes. Stačí ich rozsypať medzi záhony, aby sa slimákom ťažšie hrýzli listy.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kávová usadenina na kvety je jedným z najúčinnejších hnojív. Poznáte správne pomery?

Kávovú usadeninu si nechajte na neskôr. Pomôže Vám zregenerovať telo a vlasy

The post Kávová usadenina pre kvety môže úspešne nahradiť hnojivo, ale pozor, nie všetky kvety ju majú rady! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj