Skip to content
Menu
Menu

Kazia váš pohľad na trávnik suché miesta? Všetko kvôli bežnej chybe v starostlivosti

Prečítať článok

26.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/SingjaiStocker).

Trávnik by mal mať intenzívne zelenú farbu a suché miesta nepochybne vyzerajú zle. Nielenže narúšajú estetický dojem, ale sú aj signálom, že sa vo vašej záhrade deje niečo zlé. Našťastie, tento problém sa dá vyriešiť veľmi jednoduchým spôsobom. Držte sa týchto pravidiel a tešte sa zo zeleného trávnika počas celej jari a leta.

Akých pravidiel sa držať?
Foto: shutterstock.com/SingjaiStocker

Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, aj jednoduchý trávnik potrebuje náležitú starostlivosť. Ak ho zanedbáte, rýchlo prestane byť príjemný na pohľad a stane sa ďalším problémom v záhrade. Pravidelné zavlažovanie je nevyhnutné a trávnik by sa mal kosiť každých niekoľko týždňov. Tým to však nekončí.

Trávnik – prečo sa na ňom objavujú suché miesta

Nevzhľadné suché miesta viditeľné na trávniku môžu mať mnoho príčin. Jednou z nich je, že príliš často používate určitý kus záhradného nábytku. Ak vždy rozprestriete deku, postavíte stôl alebo umiestnite slnečník na to isté miesto, nečudujte sa, že trávnik po čase začne schnúť. Aj on potrebuje prístup k svetlu a nemožno ho neustále šliapať alebo zakrývať.

Domáce zvieratá, presnejšie ich moč, sú často zodpovedné za suchý trávnik. Stojí za to venovať tomu pozornosť a uistiť sa, že psy v záhrade nevykonávajú svoje potreby. Je mýtus, že ich exkrementy sú prirodzeným hnojivom pre rastliny. Opak je pravdou.

Suché miesta na tráve môžu byť spôsobené aj nedostatkom fosforu a draslíka v pôde.
Foto: shutterstock/Virrage Images

Suché miesta na tráve môžu byť spôsobené aj nedostatkom fosforu a draslíka v pôde. V takom prípade sa odporúča použiť vhodné hnojivo. V tomto prípade sa osvedčilo hnojivo z kávovej usadeniny alebo banánových šupiek. Alebo môžete použiť komerčne dostupné hotové výrobky.

Niekedy môže byť príčinou suchého trávnika lístie, inokedy je to spôsobené tým, že trávnik bol príliš zriedkavo alebo nesprávne zavlažovaný. Nezabudnite frekvenciu a množstvo vody prispôsobiť podmienkam. Čím je teplejšie, tým viac vody je potrebnej a tým častejšie by sa malo zavlažovať. V tejto súvislosti je dôležitý aj čas dňa. Zalievajte skoro ráno alebo k večeru. Počas dňa sa väčšina vody aj tak vyparí. Ak je teplota veľmi vysoká, trávnik sa môže dokonca spáliť.

Ako odstrániť suché miesta na trávniku

Už vieme, čo môže prispieť k suchým miestam na trávniku. Vyhnite sa týmto chybám. Ak sa predsa len objavia, dodajte trávniku dodatočnú výživu. Je tiež dobré zasiať viac osiva tam, kde sa vyskytol problém. Tým sa rýchlo vyrovnajú všetky nedostatky a vy sa budete môcť tešiť z krásnej, zelenej záhrady a trávnika.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tráva bude rásť ako vo Versailles. Všetko, čo musíte urobiť, je zobrať kosačku na jar. „Rád by som to vedel pred pár rokmi.“

Môžete kosiť mokrú trávu? Skôr ako siahnete po kosačke, radšej si prečítajte

The post Kazia váš pohľad na trávnik suché miesta? Všetko kvôli bežnej chybe v starostlivosti appeared first on Vášeň v tebe.