Skip to content
Menu
Menu

Kedy a ako orezávať jablone? Stačí jedno jednoduché pravidlo a konáre budú obsypané morom ovocia

Prečítať článok

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/agrofruti).

Jablká sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia. Pri správnej starostlivosti a pravidelnom prerezávaní sa jabloň vyvíja zdravo a prináša nové plody. Kedy a ako by sa mali prerezávať, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody?

Kedy a ako orezávať jabloň?
Foto: shutterstock.com/agrofruti

Ak sa jablone neorezávajú systematicky, koruny stromov môžu byť príliš husté a úroda sa môže znížiť. Takéto stromy môžu byť tiež náchylnejšie na choroby. Preto sa oplatí zabezpečiť, aby mali primerane veľkú korunu a dostatočný prístup svetla.

Kedy orezať jablone?

Jablone si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ ide o ich prerezávanie, záhradkári zvyčajne uvádzajú dve obdobia v roku, počas ktorých je táto činnosť najvhodnejšia:

leto (koniec júla a august)

zima (druhá polovica februára)

Letné prerezávanie jabloní vám pomôže zbaviť sa takzvaných „vlkov“, t. j. mladých výhonkov z hornej časti koruny stromu. To má významný vplyv na kvalitu ovocia. Výhonky, ktoré rastú zvisle nahor a sú dlhé aspoň 40 cm, by sa mali zrezať. Kratšie výhonky a výhonky rastúce oblúkovito, šikmo alebo vodorovne by sa mali ponechať, pretože môžu vytvárať kvetné puky a prinášať plody.

Orezávanie jabloní v lete. Cesta k väčším a lepším plodom

Plody, ktoré vyrastajú zo stredu zatienenej koruny, sú zvyčajne menšie a majú horšiu chuť. Ak teda chcete dozrievajúce plody trochu „osvetliť“ a zabezpečiť uspokojivú úrodu, skráťte niektoré mladé výhonky približne 3 – 4 týždne pred plánovaným termínom zberu. Jablká, ktoré sú vystavené slnečnému svetlu, bývajú väčšie, sladšie a majú intenzívnejšiu farbu. V záhradníckej terminológii sa tomu hovorí čistiaci rez jabloní. Tento typ rezu sa vykonáva aj pri hruškách, marhuliach, orechoch, čerešniach a višniach. Niektorí ľudia ho nazývajú aj prerezávacím rezom.

Strihanie jabloní sa vykonáva v dvoch termínoch a to v lete a zime.
Foto: shutterstock/Radovan1

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo jabloň neprináša ovocie? Zalievajte svoje stromy týmto odvarom. Budete piecť jablkové koláče po celý rok

Čo nesadiť vedľa jablone? Ktoré stromy medzi sebou SÚŤAŽIA?

The post Kedy a ako orezávať jablone? Stačí jedno jednoduché pravidlo a konáre budú obsypané morom ovocia appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj