Skip to content
Menu
Menu

Kedy sadiť zemiaky? Tento termín je najlepší a umožní skorú, zdravú a úrodnú úrodu

Prečítať článok

14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich).

Do našej krajiny pomaly dorazila jar, a preto sa začali prvé práce v záhrade. Okrem novej zeleniny a okrasných rastlín sa môžete pomaly pustiť do sadenia zemiakov. Odhaľujeme najlepší čas na to, ktorý zabezpečí úrodnú a zdravú úrodu a bez dlhého čakania.

Kedy sadiť zemiaky?
Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich

Apríl je mesiac, keď sa začínajú rôzne záhradné práce. Veľa práce je aj na záhonoch. Preto sa oplatí vedieť, kedy sadiť zemiaky. Dôležité sú aj ďalšie detaily, aby ste získali zdravú a úrodnú úrodu.

Blíži sa termín výsadby zemiakov, zapamätajte si ho a úroda bude úrodná ako vždy

Slovensko je zemiaková krajina, preto sa oplatí zvážiť pestovanie vlastnej organickej zeleniny. Je to nielen detsky jednoduché, ale aj celkom výnosné – najväčším plusom sú, samozrejme, chutné zemiaky na vašich tanieroch. Skôr ako sa však hľuzy dostanú do kuchyne, je potrebné ich zasadiť – prezradíme vám, kedy je na to najvhodnejší čas a aké detaily v starostlivosti dokážu zázraky.

Ako uvádza záhradnícky kalendár, najlepší čas na výsadbu zemiakov závisí najmä od teploty pôdy. Ideálne podmienky sú približne 8 – 10 °C v hĺbke 10 cm. Ak už máte naklíčené odrody, môžete sa rozhodnúť pre skoršiu výsadbu – v takom prípade môže byť teplota pôdy 5 až 6 stupňov °C. Odporúča sa však odložiť skorú výsadbu zemiakov na trochu lepšie počasie – ak sa príliš ponáhľate, môžete rastliny vystaviť mrazu, čo následne ovplyvní rast a dokonca aj niektoré choroby.

Výsadba zemiakov je hračka. Stačí si zapamätať niekoľko detailov

Kedy je teda najvhodnejší čas na sadenie zemiakov? Môžete začať už v polovici marca, ale ideálny čas je začiatok apríla. Na druhej strane, ak je počasie rozmarné alebo chladné, môžete to urobiť aj v druhej a tretej dekáde apríla. Ak už máte vybraný termín, oplatí sa poznať aj niekoľko detailov, aby ste mohli zbierať plodnú úrodu.

Pôda na pestovanie zemiakov by mala byť úrodná a humusovitá. Na pestovanie sa odporúča najmä piesočnato-hlinitá pôda bohatá na živiny s mierne kyslým pH 5 až 6. Tým sa však požiadavky na zemiaky nekončia – pred výsadbou by mal byť substrát zbavený buriny a dôkladne vykosený.

Môžete začať už v polovici marca, ale ideálny čas je začiatok apríla.
Foto: shutterstock.com/Alter-ego

Keď sú pôda a miesto pripravené, môžete sa pustiť do kopania rýh hlbokých približne 7,5 až 15 cm. Zemiaky zasaďte klíčkami nahor a potom hľuzy zasypte zeminou. Netreba zabúdať ani na rozostupy, ktoré by mali byť 20 až 40 cm. Potom už stačí len trpezlivo čakať na úrodu, postarať sa o opelenie záhonu a poriadne, ale nie príliš zalievať.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy sadiť zemiaky? Urobte to v tomto termíne a budete mať plné koše úrody a nakŕmite celú rodinu

Kto by nemal jesť zemiaky? Jedna skupina by ich mala vylúčiť zo svojho jedálnička

The post Kedy sadiť zemiaky? Tento termín je najlepší a umožní skorú, zdravú a úrodnú úrodu appeared first on Vášeň v tebe.