Skip to content
Menu
Menu

Kedy zasiať aksamietnice? Zapamätajte si jeden dátum a v lete budú mať úžasnú farbu

Prečítať článok

29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yui Yuize).

Aksamietnice sú jednou z najobľúbenejších rastlín v slovenských záhradách. Niet divu, pretože sú mimoriadne pôvabné a ľahko sa pestujú. Kedy ich treba zasiať, aby už v lete potešili vaše oči?

Kedy ich treba zasiať, aby už v lete potešili vaše oči?
Foto: shutterstock/Yui Yuize

Aksamietnice sú rod rastlín z čeľade astrovitých, ktorý zahŕňa 49 druhov. Rastliny sa prirodzene vyskytujú na oboch amerických kontinentoch, ale človek ich rozšíril a voľne rastú aj v Európe, Afrike, Ázii a Austrálii.

Aksamietnice zvyčajne dosahujú výšku 10 až 80 cm, ich stonky sú vzpriamené, rozvetvené po celej dĺžke alebo len na vrchole. Kvety sa zoskupujú do súkvetia, ich lístky sú žlté až oranžové, niekedy s červenými alebo hnedočervenými končekmi.

Aksamietnice sú ľahko pestovateľné kvety, ktoré intenzívne kvitnú počas celej sezóny.
Foto: shutterstock.com/Casper333

Aksamietnice sú ľahko pestovateľné kvety, ktoré intenzívne kvitnú počas celej sezóny, majú nízke nároky a starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá.

Aksamietnice a ich pestovanie a starostlivosť

Tieto rastliny najlepšie rastú v úrodnej a priepustnej pôde, ktorá môže byť mierne kyslá, neutrálna alebo zásaditá. Aksamietnice pomerne dobre znášajú obdobia sucha, hoci by sa mali polievať pomerne pravidelne, najlepšie ráno alebo večer. Rastliny nie je potrebné hnojiť, ale je dobré odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sa stimulovali k intenzívnejšiemu kvitnutiu.

Kedy zasiať aksamietnice? Dátum je dôležitý

Aksamietnice sa rozmnožujú výsevom semien v skleníku a potom presadením do kvetináčov. Najlepšie je pripraviť si zmes záhradnej pôdy, rašeliny a piesku zmiešanú v rovnakom pomere. Semená sa zasypú tenkou vrstvou piesku a mierne sa zalejú.

Pred zasadením do pôdy by sa mali rastliny otužiť.
Foto: shutterstock/100Y Design

Keď už majú sadenice dva alebo tri riadne listy, presadia sa do samostatných kvetináčov. Pred zasadením do pôdy by sa mali rastliny otužiť. Takéto sadenie je najlepšie vykonať v apríli.

Semená aksamietnice môžete zasiať aj priamo do zeme, ale nie skôr ako v druhej polovici mája! Až vtedy totiž pominie riziko jarných mrazov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pripravte aksamietnice na sadenice. Vaša záhrada poteší všetkých vašich susedov

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

The post Kedy zasiať aksamietnice? Zapamätajte si jeden dátum a v lete budú mať úžasnú farbu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj