Skip to content
Menu
Menu

Koľko vody by ste mali vypiť denne, aby ste schudli? Vôbec nie 1,5 litra. Môžete jesť až 22% menej

Prečítať článok

28.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Ryzhov).

Keď premýšľame o chudnutí, spájame si to s drastickými zmenami v stravovaní a cvičením. Je tu však ešte jeden rovnako dôležitý a často ignorovaný prvok. Ide o množstvo vody. Koľko pohárov by ste mali vypiť denne, aby ste schudli?

Koľko vody by ste mali vypiť denne, aby ste schudli? Je to povinná súčasť každej stravy.
Foto: shutterstock/Sergey Ryzhov

Fyzická aktivita a vyvážená strava sú kľúčovými prvkami v procese chudnutia. Telo tiež potrebuje vodu na trávenie, rozvoj svalov a ďalšie početné telesné funkcie. Preto hydratácia zohráva kľúčovú úlohu vo vašom celkovom zdraví a pohode.

Voda navyše podporuje chudnutie a kontrolu hmotnosti. Predtým, ako vyskúšate akúkoľvek diétu, je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom alebo dietológom.

Pomôže vám pitie veľkého množstva vody schudnúť? Správna hydratácia je nevyhnutná

Voda je viac než len uhasenie smädu. Pomáha udržiavať optimálnu teplotu ľudského tela, zlepšuje činnosť vnútorných orgánov a správny priebeh mnohých procesov v tele. V skutočnosti je nápomocná aj pri chudnutí. Pomáha vám schudnúť rôznymi spôsobmi a tu sú niektoré z nich.

Voda slúži ako prírodný prostriedok na potlačenie chuti do jedla. Pitie väčšieho množstva vody zaplní viac miesta vo vašom žalúdku, vďaka čomu sa rýchlo cítite sýti, čo znižuje celkový počet kalórií, ktoré skonzumujete pri každom jedle. Štúdia z roku 2016 ukázala, že pitie dvoch pohárov vody pred jedlom spôsobuje, že zjeme o 22 percent menej.

Voda môže pomôcť znížiť príjem tekutých kalórií. Niektoré nápoje, ako sú džúsy a alkohol, tiež pridávajú veľa kalórií do vašej stravy.

Voda môže pomôcť zvýšiť efektivitu vášho tréningu. Správna hydratácia pomáha kĺbom, svalom a spojivovému tkanivu sa pohybovať hladko a správne, čím sa znižuje riziko kŕčov a bolesti. Vaše tréningy budú produktívnejšie, čo sa premietne do spaľovania väčšieho množstva tuku a kalórií, čo urýchľuje chudnutie.

Molekuly vody aktivujú spaľovanie tukov v tele a uľahčujú ich metabolizmus. To zahŕňa nedávno uložené alebo skonzumované tuky z jedla a nápojov. Tento proces nebude môcť dosiahnuť svoj plný potenciál, ak nebudete piť dostatok vody.

Koľko vody by ste mali vypiť denne, aby ste schudli? Je to povinná súčasť každej stravy

Potreba vody v tele sa bude líšiť od človeka k človeku v závislosti od pohlavia, veku, hmotnosti, životného štýlu, chorôb a fyzickej aktivity. Ak chcete schudnúť, oplatí sa zvýšiť množstvo vody v každodennej strave. Podľa nutričných noriem by muži mali vypiť asi dva a pol litra tekutín denne a ženy – dva litre.

„Deti do jedného roka potrebujú približne 1 – 1,5 litra tekutín denne, deti od desiatich rokov a dospelí 2 – 2,5 litra tekutín denne. Počas horúčav alebo pri veľkej fyzickej záťaži sa príjem tekutín môže zvýšiť“

– čítame na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Tu je návod, ako vypočítať potrebu vody pre zdravie a prínosy pri chudnutí. Vynásobte svoju telesnú hmotnosť číslom 0,030 (podľa normy sa predpokladá, že je potrebné telu dodať 30 ml vody na kg telesnej hmotnosti). Napríklad žena, ktorá váži 63 kg, by mala denne vypiť 1,89 litra vody.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V akom čase je najlepšie piť rannú kávu, aby nám neškodila. Určite nie na prázdny žalúdok

Štyri návyky, ktoré zastavia starnutie po päťdesiatke. Začnite s tým ešte dnes

The post Koľko vody by ste mali vypiť denne, aby ste schudli? Vôbec nie 1,5 litra. Môžete jesť až 22% menej appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj