Skip to content
Menu
Menu

Kombinácie potravín, vďaka ktorým priberiete. Vyhnite sa takýmto dvojiciam

Prečítať článok

20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mapo_japan).

Pri diéte sa zameriavame najmä na vylúčenie konkrétnych potravín. Zvyčajne ide o biely cukor, sladkosti a vysoké množstvo tuku. Málokto si však uvedomuje, že to nie je jediné, na čom záleží. Vysvetľujeme, ktoré kombinácie potravín spôsobujú priberanie. Musíte sa vyhnúť týmto dvojiciam.

Jednoduchý spôsob, ako schudnúť zbytočné kilogramy. Vyhnite sa týmto kombináciám potravín!
Foto: shutterstock/mapo_japan

Staráte sa o svoju postavu, dali ste sa na redukčnú diétu a účinky stále nie sú také uspokojivé, ako ste očakávali? Vzdať sa sladkostí a zvýšiť množstvo skonzumovanej zeleniny a ovocia nemusí stačiť, najmä ak urobíte túto chybu.

Konzumácia špecifických kombinácií potravín môže účinne zničiť vašu diétu a zabrániť vám v chudnutí. Pozrite sa, na čo si treba dávať pozor.

Aké potraviny pri chudnutí nekombinovať?

Schudnete, ak sa vzdáte kombinácie zemiakov a tuku. Úplne sa vzdať zemiakov je len mýtus, ktorý sa žiaľ stále opakuje. Samotné zemiaky majú nízky obsah kalórií, 100 g má len 80 kcal. To sa však zmení, keď ich zalejete maslom, smotanou alebo masťou so škvarkami.

To isté platí aj pre cestoviny v kombinácii s veľmi kalorickou a mastnou omáčkou. 100 g uvarených cestovín dodá telu 110 až 130 kilokalórií. Mastné, vysokokalorické omáčky a prísady môžu narušiť vašu diétu.

Cestoviny s omáčkou sú najhoršou kombináciou pri diéte.
Foto: shutterstock/Job Narinnate

V oboch prípadoch je to preto, že takéto kombinácie narúšajú fungovanie metabolizmu sacharidov. Uhľohydrátové potraviny aj potraviny bohaté na tuky silne zapájajú pankreas. Táto kombinácia môže nielen brzdiť chudnutie, ale môže viesť aj k inzulínovej rezistencii.

Obľúbená kombinácia v zeleninových šalátoch môže byť tiež katastrofálna. Hoci sa môže zdať, že konzumácia veľkého množstva zeleniny v šaláte je zdravá a dobrá voľba, v skutočnosti to tak prestáva byť v momente, keď pridáte veľké množstvo majonézy.

Majonéza je bohatá na trans-tuky, ktoré sú zdraviu škodlivé a narúšajú metabolizmus cholesterolu. Okrem toho obsahuje veľké množstvo soli, čo tiež zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Do šalátov je vhodné namiesto majonézy pridať prírodný alebo grécky jogurt. Nielenže majú nižší obsah tuku, ale sú aj bohaté na bielkoviny, ktoré zasýtia na dlhé hodiny a pomôžu vám schudnúť.

Priberáte nielen kvôli nesprávnym kombináciám, ale aj náhradám

Keď sa rozhodnete držať redukčnú diétu, mnohokrát hľadáte náhrady, aby ste obmedzili konzumáciu nezdravých pochutín medzi jedlami. Najčastejšia voľba padne na orechy. Málokto si však uvedomuje, že hoci sú zdravšie, môžu spôsobiť aj priberanie.

Možno si myslíte, že konzumáciou orechov by ste mali schudnúť. Jeden z najkalorickejších orechov, makadamové orechy, má však v 100 g až 718 kalórií. Mimoriadne kalorické sú aj vlašské orechy, ktorých 100 g obsahuje 654 kcal. V prípade obľúbených mandlí 100 g má 575 kcal.

Pozor na makadamové orechy, ktoré sú najviac kalorické zo všetkých. 
Foto: shutterstock/Diana Taliun

Takáto 100-gramová porcia orechov predstavuje pre dospelého človeka takmer tretinu dennej potreby kalórií. Preto by ste ich mali jesť s mierou a účinky pri chudnutí budú viditeľne rýchlejšie. V opačnom prípade bude ľahké prekročiť určený kalorický deficit.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chilli na chudnutie. Recepty na jedlá na chudnutie

Na cmarovej diéte schudnete 2 kg za tri dni. Čo je to?

The post Kombinácie potravín, vďaka ktorým priberiete. Vyhnite sa takýmto dvojiciam appeared first on Vášeň v tebe.