Skip to content
Menu
Menu

Kondicionér, ktorý v okamihu zazelená tuje

Prečítať článok

24.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/kalyanby).

Jar je čas, keď tuje, začínajú intenzívne rásť. Tieto obľúbené rastliny, ktoré vyzerajú skvele ako husté živé ploty aj ako solitéry na domácich pozemkoch, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Hoci sa považujú za nenáročné, ich zdravý rast a krásny vzhľad závisí od správnej starostlivosti. Čo im pomôže udržať krásny a zdravý vzhľad?

Jar je čas, keď tuje, začínajú intenzívne rásť. Tieto obľúbené rastliny, ktoré vyzerajú skvele ako husté živé ploty aj ako solitéry na domácich pozemkoch
Foto: shutterstock.com/kalyanby

Hoci sú tuje odolné voči mrazu, zimné podmienky môžu nepriaznivo ovplyvniť ich stav. Sú náchylné na fyziologické sucho, keď nemôžu prijímať vodu zo zamrznutej pôdy. V dôsledku toho si na jar môžeme všimnúť, že niektoré rastliny vädnú, chradnú a rednú. Ich vetvičky často strácajú aj svoju sviežu zelenú farbu v dôsledku nedostatku živín v pôde.

Ako sa teda na jar staráte o svoje tuje?

V prvom rade odstráňte konáre poškodené mrazom a rastliny systematicky zalievajte, najmä v období bez dažďa. Na jar, keď tuje intenzívne rastú, potrebujú mikro- a makroživiny, najmä dusík. Môžeme ich hnojiť hotovými viaczložkovými hnojivami, kompostom, hnojom alebo doma vyrobenými živinami.

Prekvapivým, ale účinným spôsobom výživy tují je želatínová výživa. Tento produkt, ktorý má väčšina z nás v kuchyni, je bohatý na dusík
Foto: shutterstock,com/Oleg RudniK

Prekvapivým, ale účinným spôsobom výživy tují je želatínová výživa. Tento produkt, ktorý má väčšina z nás v kuchyni, je bohatý na dusík – prvok nevyhnutný pre zdravý rast rastlín a tvorbu chlorofylu. Želatínu môžete ľahko premeniť na domáce hnojivo tak, že 1 kopcovitú polievkovú lyžicu želatíny nasypete do 4 polievkových lyžíc teplej vody, potom k nej pridáte pol šálky teplej vody a roztok zriedite 3 šálkami vody izbovej teploty. Toto hnojivo môžete aplikovať raz mesačne až do polovice júla.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nevylievajte ju do umývadla, ale zalejte ňou tuje. Stromy budú po zime prospievať a ožijú

Kedy vysádzať tuje? Na jar alebo na jeseň?

The post Kondicionér, ktorý v okamihu zazelená tuje appeared first on Vášeň v tebe.