Skip to content
Menu
Menu

Kôpor prestáva rásť a žltne? Môžete ho zachrániť pomocou tohto domáceho lieku

Prečítať článok

9.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/photoPOU).

Mnohí ľudia pestujú kôpor v záhrade kvôli jeho nádhernej vôni, ktorá sa veľmi líši od vône v obchode. Nanešťastie sa stáva, že prestane rásť a zožltne. V tomto prípade nemusíte rastlinu odpisovať. Zistite, čo spôsobuje odumieranie kôpru a čo môžete urobiť, aby ste ho doma zachránili.

Prečo sa kôpor krúti, nerastie a žltne?
Foto: shutterstock/photoPOU

Kôpor záhradný sa pestuje pre svoje aromatické listy. Používame ich do polievok, omáčok, šalátov, nakladaných uhoriek alebo do zemiakových a rybacích jedál. Čo robiť, keď začne odumierať? Pozrite si kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste kôpor zachránili.

Prečo kôpor umiera? Dôvodov môže byť niekoľko

Najčastejšou príčinou žltnutia a spomaleného rastu kôpru je napadnutie škodcami, ako sú napríklad vošky. Možno ich pozorovať voľným okom. Hmyz má telo dlhé 6 mm a premenlivé sfarbenie tela, napr. zelenkavé alebo sivé. Vyskytuje sa vo veľkých kolóniách.

Tento nepríjemný hmyz spôsobuje kučeravenie kôpru, všeobecne známe ako kučeravenie listov. Časom začne bylina hnednúť a úplne odumiera. Preto je veľmi dôležité rastliny neustále monitorovať a rýchlo zakročiť.

Ďalšou príčinou odumierania kôpru môže byť nevhodná starostlivosť. Rastlina napríklad prestane rásť, ak ju zasadíte do príliš kyslej pôdy alebo na miesto s nedostatočným slnečným svetlom. Nezabudnite, že bylina vyžaduje substrát s pH 5,5 alebo podobným neutrálnej reakcii.

Kôpor má rád teplo, mrazy mu neprospievajú a hynie.
Foto: shutterstock/PaniYani

Ako zachrániť umierajúci kôpor? Pripravte si postrek z lacnej zeleniny

Ak vidíte, že kôpor napadli vošky, je dobré urobiť postrek z cesnaku alebo cibule, aby ste škodcov z rastliny vyhnali. Okrem toho použite ocot, ktorý dočasne potláča hmyz. Ako si teda pripraviť prostriedok proti tomuto hmyzu?

Potrebujete 200 g cesnaku alebo 80 g cibule, plus 1 l octu a 10 l vody. Tieto tri zložky sa zmiešajú a odložia na 24 hodín. Po uplynutí tejto doby zmes nalejete do fliaš s rozprašovačom a postriekate napadnuté rastliny.

Ak rastliny nie sú napadnuté hmyzom, ale pH substrátu je príliš kyslé, substrát sa musí čo najskôr vymeniť. Na tento účel používate prípravky, ktoré ho zmenia na zásaditejšie pH.

Na boj proti voškám použite domáci postrek z cesnaku.
Foto: shutterstock/Potanna

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kôpor vädne a stráca farbu? Stále ho môžete zachrániť metódou našich babičiek

Pred výsevom kôpru vykonajte túto činnosť. Takto budete úrodu zbierať po niekoľkých dňoch

The post Kôpor prestáva rásť a žltne? Môžete ho zachrániť pomocou tohto domáceho lieku appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj