Skip to content
Menu
Menu

Kôpor vädne a stráca farbu? Stále ho môžete zachrániť metódou našich babičiek

Prečítať článok

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PaniYani).

Všimli ste si, že váš kôpor vädne a stráca farbu? Za to, že rastlina zrazu prestala rásť, môžu útoky škodcov alebo chyby v starostlivosti o ňu. Našťastie existuje spôsob, ako bylinky zachrániť bez toho, aby ste museli míňať peniaze za prípravky v záhradných obchodoch. Použite prírodný kôprový postrek podľa receptu našich babičiek.

Všimli ste si, že váš kôpor vädne a stráca farbu?
Foto: shutterstock/PaniYani

Kôpor z vlastnej záhrady vám umožní ušetriť veľa peňazí za nákup byliniek. Je ideálnym doplnkom do polievok, mäsových alebo vegetariánskych jedál, pretože obsahuje veľa živín a vitamínov. Zároveň sú jeho nároky na pestovanie nízke.

Prečo kôpor vädne a odmieta rásť

Pestovanie tejto rastliny by ste mali zvládnuť, aj keď nemáte vzťah k pestovaniu rastlín. Musíte jej však zabezpečiť teplé, od vetra chránené miesto a úrodnú, priepustnú pôdu. Dávajte pozor, aby ste pri starostlivosti o kôpor neurobili základné chyby, pretože potom môže začať vädnúť a strácať farbu.

Najčastejšou príčinou vädnutia kôpru je napadnutie škodcami. Rastlina často prestáva rásť kvôli voškám, ktoré sa na nej v lete živia.

Ak sa o ňu hmyz zaujíma, prestane rásť a začne strácať farbu. Najprv zožltne a potom zhnedne. Ak sa hmyz nezistí hneď, môže spôsobiť stočenie kôpru, to je takzvané kučeravenie, alebo dokonca jeho úplné zvädnutie.

V dôsledku týchto chýb v starostlivosti o kôpor rastlina vädne a stráca farbu. Dajte si na ne pozor

Najdôležitejším pravidlom pri pestovaní kôpru je správne miesto.
Foto: shutterstock/PaniYani

Ak v záhrade nevidíte žiadnych škodcov, ale rastlina napriek tomu chradne, za jej zúfalý stav môžu byť zodpovedné iné faktory. Najdôležitejším pravidlom pri pestovaní kôpru je správne miesto.
Nedostatok slnečného svetla alebo príliš kyslá pôda, v ktorej kôpor rastie, sú chyby v starostlivosti o kôpor a vaše bylinky nechcú rásť. Pôda má mať pH 5,5 a mala by byť neutrálna alebo mierne zásaditá. Ak chcete pH pôdy mierne znížiť, môžete do pôdy pridať trochu rašeliny, kompostu alebo hnoja.

Použite prírodný postrek našich babičiek a zachránite svoje bylinky

Ak sú príčinou vädnutia vášho kôpru škodci, nebojte sa. Nemusíte používať prípravky zo záhradkárskeho obchodu, aby ste si s nimi poradili. Stačí si pripraviť prírodný postrek podľa receptov našich babičiek a vaše rastliny ožijú a získajú späť svoju krásnu zelenú farbu.

Na prípravu domáceho postreku potrebujete 100 g cibule a 10 litrov vody. Môžete použiť aj 200 g cesnaku. Cibuľu zalejte vodou a odložte na 24 hodín. Po uplynutí tejto doby nalejte zmes do fľaše s rozprašovačom a začnite kôpor hojne postrekovať.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pred výsevom kôpru vykonajte túto činnosť. Takto budete úrodu zbierať po niekoľkých dňoch

Dva roky som pracoval v reštaurácii. Tento trik udržal kôpor chutný a čerstvý až niekoľko týždňov

.

The post Kôpor vädne a stráca farbu? Stále ho môžete zachrániť metódou našich babičiek appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj