Skip to content
Menu
Menu

Kostihoj – zakázaný čaj. Má liečivé účinky, ale je lepšie ho nepiť

Prečítať článok

22.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).

Bylinné čaje sú už po stáročia známe svojimi liečivými vlastnosťami. Nie všetky prírodné lieky sú však bezpečné. Kostihoj, jedna z najstarších liečivých bylín na svete, je dobre známou zložkou mnohých bylinných produktov. Jeho zdraviu prospešné vlastnosti sú nepopierateľné, ale nie bez dôvodu sa mnohé krajiny rozhodli postupne vyradiť čaj z kostihoja.

Kostihoj, jedna z najstarších liečivých bylín na svete.
Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach

Kostihoj sa pestuje v Ázii, na Sibíri a v Európe. Rastlina má dlhú históriu používania v prírodnej medicíne, kde sa jej koreň používa na prípravu mastí a nálevov. Bohatstvo účinných zložiek, ako sú alantoín, triesloviny, flavonoidy, alkaloidy, sacharidy, steroly, saponíny, karotény a živice, prispieva k mnohým zdravotným účinkom.

Aké sú riziká kostihoja lekárskeho?

V roku 2001 vydal americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varovanie týkajúce sa perorálneho používania kostihoja lekárskeho. Dôvodom bola prítomnosť viacerých zlúčenín v rastline, ktoré môžu viesť k poškodeniu pečene. Patrí medzi ne symfytín, lasiokarpín, lykopsamín, heliosupín N-oxid, echimidín a acetyllykopsamín.

Hoci niektorí odborníci, ako napríklad botanik a bylinkár Christopher Hobbs, tieto výsledky spochybnili a považovali ich za „prehnanú reakciu“, štúdia z roku 2018 potvrdila, že pyrolizidínové alkaloidy prítomné v kostihoji môžu spôsobiť poškodenie DNA v pečeni, čo vedie k rakovine. To viedlo k rozhodnutiu stiahnuť kostihojový čaj z obehu v mnohých krajinách.

Napriek možným rizikám sa kostihoj stále široko používa v prírodnej medicíne, ale predovšetkým zvonka.
Foto: shutterstock.com/demamiel62

Nie všetci však majú rovnaké obavy. V Moldavsku sa stále používajú infúzie a výživové doplnky z kostihoja lekárskeho, ktoré poukazujú na jeho hepatoprotektívne vlastnosti, teda ochranu pečene. Z toho vyplýva, že v tejto oblasti je potrebný ďalší výskum a dôkazy.

Napriek možným rizikám sa kostihoj stále široko používa v prírodnej medicíne, ale predovšetkým zvonka. Masť z kostihoja, ktorá obsahuje vysokú koncentráciu alantoínu, sa odporúča na hojenie rán, ako aj na liečbu osteoartrózy kolena a bolesti chrbta.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Obľúbený tuk. Vedci potvrdzujú: môže chrániť pred demenciou

Kostihojová masť pôsobí ako náplasť na kožu. Urýchľuje hojenie, zmierňuje bolesť

The post Kostihoj – zakázaný čaj. Má liečivé účinky, ale je lepšie ho nepiť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj