Skip to content
Menu
Menu

Kovový plot vás desí svojím vzhľadom? Jednoduchý spôsob, ako mu prinavrátiť bývalú krásu

Prečítať článok

26.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Spok83).

Oplotenie pozemku alebo domu nám zaručuje nielen súkromie, ale ovplyvňuje aj bezpečnosť tým, že sťažuje vstup neoprávnených osôb a zvierat na pozemok. Poveternostné podmienky však účinne ovplyvňujú stav plotu, ktorý po niekoľkých rokoch nemusí vyzerať veľmi esteticky. Vtedy je najlepším spôsobom, ako ho osviežiť, plot poriadne natrieť.

Oplotenie pozemku alebo domu nám zaručuje nielen súkromie, ale ovplyvňuje aj bezpečnosť tým, že sťažuje vstup neoprávnených osôb
Foto: shutterstock.com/Spok83

Ako môžem odstrániť hrdzu na kovovom plote?

Starý, časom poznačený, skorodovaný plot rozhodne nevyzerá pekne. Našťastie, s malou finančnou investíciou a trochou pevnej vôle môžeme takémuto plotu prinavrátiť jeho bývalú krásu.

Ak chcete svoj plot chrániť pred obnovenou koróziou, musíte na to použiť správne farby. Pred natieraním je však nevyhnutné odstrániť z plota hrdzavý film. Ak hrdza nie je príliš hrubá, môžeme použiť brúsny papier alebo drôtenú kefu, ale ak je viac skorodovaná, nezaobídeme sa napríklad bez použitia vŕtačky s drôteným kotúčom.

Nemali by ste tiež zabudnúť zbaviť sa starého náteru, ktorý sa po mnohých rokoch pravdepodobne rozpadol a začína sa z kovového plota odlupovať.

Ak je táto fáza za nami, je potrebné plot dôkladne vyčistiť a vysušiť. Mastnotu a zaschnutý prach, ktoré sa nahromadili na povrchu plota, môžete odstrániť napríklad pomocou extrakčného benzínu alebo rozpúšťadla. Stačí namočiť handričku s trochou takejto tekutiny a dôkladne vyčistiť všetky prvky plota.

Ako natrieť kovový plot?

Čas na náter. Na natieranie kovového plota môžete použiť striekaciu pištoľ, ale nezabudnite okrem iného starostlivo chrániť prvky plota, trávnik alebo chodník pred neplánovaným nanesením farby. Výhodou maľovania striekaním je, že sa vykonáva rýchlo, ale vyžaduje si aspoň minimálne skúsenosti.

Oveľa bežnejším spôsobom natierania plota je nanášať farbu štetcom. V tomto prípade, ak chcete plot natrieť dôkladne, musíte byť trpezliví, pretože mnohé ploty majú nepravidelný tvar a farba by mala pokryť aj tie najtajnejšie zákutia.

Čas na náter. Na natieranie kovového plota môžete použiť striekaciu pištoľ, ale nezabudnite okrem iného starostlivo chrániť prvky plota
Foto: shutterstock.com/Andrii Salomatin

Keď sa rozhodnete natierať plot, vyberte si deň bez silných nárazov vetra a bez veľkého slnečného žiarenia, čo zabezpečí, že farba na štetci rýchlo nezaschne. Okrem toho by sme pri natieraní plota mali použiť základný náter špeciálnou antikoróznou farbou. Až potom sa plot natrie dekoratívnou farbou. Na trhu nájdete aj farbu „2:1“, t. j. farbu s antikoróznymi vlastnosťami, ktorá zároveň pôsobí ako dekoratívna farba.

Na natieranie kovových plotov sú ideálne tixotropné farby, ktoré sa vyznačujú hustou konzistenciou a zároveň malým rozstrekovaním počas natierania.

Alkidové farby sa často vyberajú pre svoju univerzálnosť. Takéto farby sú vhodné na všetky typy kovov a sú odolné voči vonkajším podmienkam. Ak je náš plot vyrobený zo železa alebo ocele, odporúča sa zvoliť alkydové farby, ktoré sú odolné voči namáhaniu, a preto nie sú náchylné na praskanie.

kovové ploty, pozinkované kovové ploty a ploty z liatiny sa oplatí natierať chlórkaučukovou farbou. Na druhej strane, na oceľové alebo liatinové ploty sa dobre hodia polyuretánové farby. Takéto farby sú okrem iného vysoko odolné voči vode, mastnote, oleju, vysokým teplotám a UV žiareniu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie popínavé rastliny na plot. Takýto plot vám bude závidieť každý sused

Hustý živý plot bez medzier a dier? Držte sa jednoduchého pravidla. Každý by ho mal poznať

The post Kovový plot vás desí svojím vzhľadom? Jednoduchý spôsob, ako mu prinavrátiť bývalú krásu appeared first on Vášeň v tebe.