Skip to content
Menu
Menu

Krtkovia a hraboše už nebudú ničiť vašu záhradu. Vysaďte túto rastlinu. Je to ich najväčší nepriateľ

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/SuperZiemia).

Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady? Ako vyhnať hraboša? Prítomnosť oboch týchto škodcov v záhrade môže byť veľmi nepríjemná. Našťastie existujú spôsoby, ako sa proti nim účinne brániť, a ide o to, ako ich udržať mimo dosahu. Prezradíme vám, ktorá rastlina odradí oba cicavce a zároveň bude krásnou dekoráciou.

Ako sa zbaviť krtkov a hrabošov zo záhrady?
Foto: shutterstock.com/SuperZiemia

Väčšina záhradkárov sa už určite aspoň raz stretla s problémom nepozvaných hostí v záhrade, ako sú krtkovia a hraboše. Tieto živočíchy sú obzvlášť nepríjemné, pretože vytvárajú charakteristické kopčeky alebo diery, ktoré nevyzerajú veľmi dobre. Navyše činnosť škodcov môže poškodiť vašu úrodu. Korunkovka kráľovská by však mala zabezpečiť, aby sa krtkovia a hraboše vášmu pozemku zďaleka vyhýbali.

Čo krtkovia a hraboše nemajú radi? Odpudzovač krtkov a hrabošov, ktorý skrášli vašu záhradu. Je to rastlina s jedinečným vzhľadom

Korunkovka kráľovská, známa aj ako cisárska koruna, je cibuľovitá rastlina z čeľade ľaliovitých, pôvodom z Ázie. Svoj názov dostala podľa charakteristického usporiadania zvonovitých kvetov, ktoré v čase plného kvitnutia vytvárajú na vrchole stonky fenomenálnu korunu. Samotná stonka je tuhá, so zelenými listami a môže dosahovať výšku až jeden meter. Kvitne v apríli a máji, ale záhradníci si túto rastlinu cenia nielen pre jej zaujímavú pestrosť v záhonoch. Jej vôňa účinne odrádza krtkov a hraboše. Jej vysadením na správnych miestach tak môžete prirodzene chrániť vaše plodiny. Účinok umocní prítomnosť ďalších cibuľovitých rastlín. Bohužiaľ, sú s tým spojené aj riziká.

Cisárske korunkovky majú až 1,5 m vysoké byle, ktoré sú zakončené množstvom listov a previsnutými oranžovými, žltými a červenými kvetmi.
Foto: shutterstock/Al.geba

Cisárska koruna je jedovatá rastlina a akákoľvek práca s ňou by sa mala vykonávať v rukaviciach. Mali by ste tiež pozorne sledovať vaše deti a domáce zvieratá, ktoré majú prístup do záhrady. Všetky časti rastliny sú jedovaté, hoci najviac nebezpečných látok obsahuje cibuľa. Kde však začať pestovať cisársku korunu?

Cisárska koruna: kultivácia. S týmito tipmi bude rastlina krásne kvitnúť

Cisárska koruna sa vysádza v auguste, prípadne v septembri, takže je ešte dosť času rozhodnúť sa, či ju kúpiť. Ak tak urobíte, mali by ste pre ňu vybrať slnečné, chránené miesto. Optimálny bude humusový a priepustný substrát s neutrálnym pH. Zálievka by mala byť v tomto prípade mierna, ale počas obdobia kvitnutia dbajte na to, aby bola pôda neustále vlhká (ale nie príliš).

Po odkvitnutí kvetov odstráňte stonky kvetov, aby rastlina neprodukovala semená. Listy môžete ponechať, kým výhonky nezvädnú. Stojí za zmienku, že cibuľu nie je potrebné na zimu vykopať. Je to mrazuvzdorná rastlina a počas vegetačného obdobia si nevyžaduje veľkú pozornosť. Časom sa tiež začne rozširovať a tvoriť nové kvetné úbory.

Najviac nebezpečných látok obsahuje cibuľka.
Foto: shutterstock/Sarycheva Olesia

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

September v záhrade. Aké rastliny je najlepšie vysádzať na jeseň?

Vysaďte tieto rastliny do záhrady a škodcovia a hraboše už nebudú problémom

The post Krtkovia a hraboše už nebudú ničiť vašu záhradu. Vysaďte túto rastlinu. Je to ich najväčší nepriateľ appeared first on Vášeň v tebe.