Skip to content
Menu
Menu

Ktoré rastliny vysádzať do tieňa? Je z čoho vyberať, zoznam druhov je pôsobivý

Prečítať článok

28.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flower_Garden).

Máte v záhrade málo slnka? Nemusíte si s tým robiť starosti. Zatienené miesta môžu byť rovnako krásne a bohaté na kvety. Niektoré rastliny sú tieňomilné a darí sa im v chlade. Pozrite sa, ktoré rastliny vysádzať do tieňa, a zistite, že stačí trochu námahy, aby vaša záhrada rozkvitla celou škálou farieb.

Ktoré rastliny vysádzať do tieňa?
Foto: shutterstock/Flower_Garden

Tienistá záhrada môže najmä na jar hýriť nádhernými farbami. Skôr než sa na stromoch objavia listy, rozkvitnú skoré jarné rastliny, ako sú tulipány, narcisy a modrice.

Keď záhradu zahaľuje tieň, môže vyzerať rovnako atraktívne vďaka výsadbe rastlín, ktoré milujú tieň. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, výber druhov, ktorým vyhovujú tieto podmienky, je obrovský.

Za zváženie stojí aj výsadba pôdopokryvných rastlín na skrášlenie priestoru priamo pod stromami.

Krásna záhrada môže byť nezvyčajná a prekvapujúca. Ak je vo vašej oblasti veľa tieňa, nemusíte sa vôbec vzdávať kvetov a efektných rastlín, ktoré zdobia priestor. Výber odrôd milujúcich tieň je obrovský a vaša záhrada môže byť nielen krásna, ale aj biologicky rozmanitá.

Ktoré rastliny vysádzať do tieňa?

Ak je vaša záhrada alebo pozemok v silnom tieni, nevzdávajte sa príliš ľahko. Napriek zdanlivému vzhľadu môžete svoj malý raj na zemi krásne upraviť. Mnohé rastliny v takýchto podmienkach dokonale rastú a dokonca prekvitajú. Ako si zariadite záhradu v tieni vy?

Farebná jar

Veľké stromy, ktoré tienia záhradu, nemusia byť prekážkou pre kvety. Začiatkom jari, keď na stromoch ešte nie sú listy, sa do záhrady dostane viac slnka, ktoré dáva šancu kvetom, ktoré ho vyhľadávajú. Takéto miesta sú dokonca ideálne na výsadbu skorých jarných cibuľovín – narcisy, modrice, krokusy, snežienky, hyacinty a tulipány spestria krajinu.

Tienisté alebo polotienisté miesto vyhovuje hyacintom.
Foto: shutterstock/Flower_Garden

Existuje aj množstvo rastlín, ktoré sa nezľaknú tienistého miesta a dokonca uprednostňujú menej slnečného žiarenia. Ktoré rastliny vysádzať do tieňa?

Rastliny do tieňa:

hosty,

paprade,

brečtany,

zimozeleň menšia,

zvonček skalničkový,

zvonček karpatský,

srdcovka nádherná,

zbehovec plazivý,

bergénia,

brunnera,

pupkovec,

konvalinka voňavá,

veternica.

Zoznam rastlín, ktoré milujú tieň, je skutočne pôsobivý. Mnohým z nich sa darí a svojou krásou nezaostávajú za inými obľúbenými kvetmi, ktoré potrebujú slnečné stanovište.

Ešte viac rastlín sa uspokojí s čiastočne tienistým alebo poloslnečným miestom. Dokonca ani hortenzie, obľúbené rastliny záhradkárov, nemajú rady miesto vystavené priamemu prudkému slnku – mali by mať čiastočný prístup k slnečným lúčom.

Hortenzie nemajú rady priame slnko.
Foto: shutterstock/Yoshi.D

Výhodou rastlín, ako sú hosty alebo tzv. pôdopokryvné rastliny, je ich rýchly rast. Rýchlo zakryjú prázdne miesta pod stromami alebo stenami v záhrade. Ich starostlivosť je zvyčajne nenáročná a zvládne ju aj začínajúci záhradník. Pomerne veľa zo spomínaných druhov vytvorí pôvabné zákutia alebo skalky. Oplatí sa kombinovať rôzne druhy a ešte viac spestriť svoju záhradu.

Hosta sa vyskytuje v mnohých odrodách a farbách, od tmavozelenej po zeleno-bielu alebo zeleno-žltú. Nechýbajú ani odrody v obľúbenej modrostriebornej farbe. Niekoľko výsadieb môže vytvoriť pestrofarebnú krajinu.

Hosta sa vyskytuje v mnohých odrodách a farbách, od tmavozelenej po zeleno-bielu alebo zeleno-žltú.
Foto: pexels/David K

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie kvety na terasu. Na čo si treba dať pozor pri výbere rastlín?

Ktoré rastliny nepotrebujú slnečné stanovištia? Tieto druhy majú rady tieň

The post Ktoré rastliny vysádzať do tieňa? Je z čoho vyberať, zoznam druhov je pôsobivý appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj