Skip to content
Menu
Menu

Kvety ideálne na balkón. Tri rastliny, ktoré si nemôžete nechať ujsť

Prečítať článok

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Leigh Trail).

Jar je v plnom prúde, a tak sa čoraz častejšie obzeráte po rastlinách, ktoré budú krásnou ozdobou vášho balkóna. Odporúčame „tri kvetinové kráľovné“, ktoré sú neprehliadnuteľné.

Snívate o krásnych kvetoch na balkóne? Tieto tri rastliny budú kvitnúť až do jesene.
Foto: shutterstock/Leigh Trail

Najtrvácnejšie kvety na balkón? S príchodom jari si mnohí z vás začnú klásť túto otázku. Samozrejme, môžete si vybrať z množstva rastlín, ktoré pôvabne ozdobia váš balkón alebo terasu. Ak chcete pomerne rýchlo zmeniť ich vzhľad, najlepšie je vybrať si sezónne a celoročné rastliny.

Čo sa oplatí vysadiť na vašom balkóne?

Surfínia: kráľovná balkónov

Je hosťom na väčšine balkónov na Slovensku. Surfínia je skutočnou kráľovnou medzi kvetmi – je nápadná, má kvety v rôznych farbách (ružová, červená, svetlomodrá, tmavofialová), vďaka čomu môže vytvárať pestré kompozície.

Surfínia patrí medzi jednoročné rastliny a jej štyri hlavné druhy majú stovky odrôd. Medzi ne patria typy ako Grandiflora (s veľkými kvetmi), Multiflora (s menšími kvetmi) alebo Milliflora (miniatúrne verzie záhradných petúnií) a ďalšie. Za zmienku stoja aj kaskádové surfínie, ktoré rýchlo rastú a vďaka svojej veľkoleposti dokážu pokryť väčšiu plochu balkóna.

Surfínia sa považuje za kráľovnú balkóna.
Foto: shutterstock/Totokzww

Surfínie vyžadujú výdatnú zálievku, ale treba dbať na to, aby ste to nepreháňali. V horúcom počasí by sa mala rastlina polievať každý deň – ráno a večer. Netreba zabúdať ani na primerané hnojenie, pretože surfínie potrebujú poriadnu dávku minerálov. Najlepšia je špeciálna zmes pre silno kvitnúce rastliny – v tomto prípade sa odporúča použiť dlhodobo pôsobiace viaczložkové hnojivo (napr. tyčinky do kvetináčov).

Pravidelne odstraňujte kvety a listy surfínie. Toto jednoduché opatrenie zabráni hubovým chorobám a udrží rastlinu v dobrej kondícii.

Pelargónia: kvety (plného) slnka

Pelargónie sú z hľadiska obľúbenosti na druhom mieste za surfíniami. Tieto „slnečnice“ sú bežnou ozdobou balkónov, terás, záhrad a parapetov. Niet divu – ich kvety sú ohromujúce svojou farebnou intenzitou. Navyše kvitnú dlho a bohato – od mája až do prvých mrazov a ich pestovanie nie je príliš komplikované.

Pelargónie milujú slnečné stanovištia. Kvety na plnom slnku však treba pravidelne a často zalievať – v horúcom počasí ráno a večer. Počas dňa je lepšie to nerobiť, pretože to môže viesť k popáleniu listov. Dbajte tiež na to, aby muškáty dostávali správne množstvo vody – ak ich prelejete, korene môžu zahnívať.

Pelargónie sú z hľadiska obľúbenosti na druhom mieste za surfíniami.
Foto: shutterstock/Real_life_photo

Aby muškáty bohato kvitli počas celého leta (alebo aj o niečo dlhšie), musíte odstraňovať kvety, ktoré kvitli nepretržite. Toto jednoduché opatrenie stimuluje rastlinu k tvorbe väčšieho počtu kvetných pukov. Pelargónie je tiež potrebné hnojiť – najlepšie je tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka, pretože podporuje bohaté kvitnutie. Rastlinám možno pridávať aj organické hnojivá.

Begónie: ideálne na balkón a terasu

Ďalšou obľúbenou balkónovou rastlinou je begónia, ktorá kvitne od júna do jesene. Dobre rastú na tienistých alebo polotienistých miestach, takže sú ideálne aj na balkóny alebo terasy na severnej strane.

Pri pestovaní begónií je veľmi dôležitá správna zálievka. Rastlina je citlivá na nadmernú vlhkosť, takže podobne ako pri muškátoch je lepšie nezalievať, čo môže spôsobiť vznik hubových ochorení. Na druhej strane by sa nemal nechať vyschnúť substrát. Begónie by sa mali v lete zalievať dvakrát týždenne.

Rastlina uprednostňuje priepustný, ľahký a úrodný substrát. Do kvetináča, v ktorom je begónia umiestnená, by sa mala pridať niekoľkocentimetrová drenážna vrstva, ktorá umožní odtok prebytočnej vody. Begónia by sa mala pravidelne hnojiť, najlepšie hnojivom pre balkónové rastliny. Počas kvitnutia hnojte rastlinu raz za 7 až 10 dní, ale koncom júla prestaňte používať dusíkaté hnojivo. Príliš veľké množstvo týchto hnojív môže znížiť bohatosť kvitnutia.

Begónie najkrajšie kvitnú, keď sa pravidelne aplikuje hnojivo.
Foto: shutterstock/Kotcha K

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Neporazí ich sucho ani vietor. Sú to najlepšie kvety na balkón. Sú odolné voči rozmarom počasia

Ktoré kvety na váš balkón? Osem krásnych rastlín – sú odolné a neuveriteľne jednoduché na pestovanie

The post Kvety ideálne na balkón. Tri rastliny, ktoré si nemôžete nechať ujsť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj