Skip to content
Menu
Menu

Ľalie môžu kvitnúť druhýkrát. Stačí vykonať tento postup

Prečítať článok

30.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/crystaldream).

Ľalie sú jedny z najkrajších záhradných kvetov, ktoré sa pomerne ľahko pestujú. Bohužiaľ, ich obdobie kvitnutia je pomerne krátke a svoju najväčšiu ozdobu strácajú už po niekoľkých týždňoch. Ak sa však v správnom čase vykoná jednoduché ošetrenie, môžu podobne kvitnúť aj v nasledujúcej sezóne. Na čo by ste nemali zabudnúť pri pestovaní záhradných ľalií?

Ľalie sú obľúbené cibuľovité rastliny. Ich najväčšou ozdobou sú nápadné kvety. Čo sa dá urobiť, aby kvitli aj druhýkrát?
Foto: shutterstock/crystaldream

Ľalie sa vyznačujú veľkými pestrofarebnými kvetmi a intenzívnou vôňou. Najbežnejšie sú biele, žlté, oranžové alebo ružové. Sú pomerne vysoké, takže sa zvyčajne týčia nad ostatnými záhonmi a dodávajú záhrade jedinečné čaro. Čo možno urobiť, aby opäť začali kvitnúť? Poznáme jednoduchý spôsob.

Kedy kvitnú ľalie?

V závislosti od odrody kvitnú ľalie od júna do augusta, pričom kvitnú len 2-3 týždne. Navyše, aby mohli kvitnúť, vyžadujú si náležitú starostlivosť. Zabezpečte im vlhkú, úrodnú pôdu a slnečné alebo čiastočne zatienené miesto.

Ľalie neznášajú sucho. Ak ich teda počas horúčav zabudnete pravidelne zalievať, môžu zo dňa na deň stratiť všetky okvetné lístky.

Čo robiť, keď kvitnú ľalie?

Veľmi dôležitým ošetrením, ktoré je potrebné vykonať po odkvitnutí ľalií, je ich zastrihnutie na správnu výšku. Odstrániť by sa mali len kvitnúce kvety bez skrátenia listnatej stonky. Je to potrebné, aby rastlina po odkvitnutí oživila unavené cibuľky a správne sa pripravila na nadchádzajúcu zimu. Stonky by sa mali skrátiť až koncom jesene, keď úplne zožltnú. Najlepšie je strihať až po zem.

Ľalie uprednostňujú slnečné alebo čiastočne zatienené miesto.
Foto: shutterstock/BushAlex

Po odkvitnutí, zvyčajne na prelome júla a augusta, sa oplatí použiť aj špeciálne hnojivo. Má obsahovať množstvo draslíka a fosforu. Toto ošetrenie zabezpečí, že ľalie budú kvitnúť aj v nasledujúcej sezóne.

Musíte ľalie na zimu vykopať?

Väčšina odrôd záhradných ľalií je mrazuvzdorná, čo im umožňuje prežiť zimu. Je však dobré ich primerane chrániť pred mrazom, napríklad slamou. Zem môžete tiež pokryť mulčovaním, suchým lístím, rašelinou alebo kôrou. Výnimku tvoria orientálne ľalie, ktoré sú veľmi citlivé na zmeny počasia a nemôžu zostať v zemi. Najlepšie je vykopať ich už koncom septembra/začiatkom októbra a cibuľky dôkladne očistiť.

Cibuľky sa potom uložia napríklad do jutových vriec alebo papierových vrecúšok, do priepustného substrátu a zasypú rašelinou. Cibuľky skladujte pri teplote 4 až 10 stupňov Celzia. Musíte zabezpečiť správnu teplotu, pretože pri skladovaní pri príliš vysokej teplote ľalie horšie kvitnú. Pre istotu sa pred zazimovaním ľalií oplatí dodatočne ich chrániť fungicídom. Takto môžete zabezpečiť bohaté kvitnutie na jar.

Cibuľky orientálnych ľalií pred zimou vykopte zo zeme a uskladnite v papierových vreckách.
Foto: shutterstock/Mariia Romanyk

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto

Nezmeškajte termín výsadby ľalií. Posaďte tu cibuľky a budú bohato kvitnúť

The post Ľalie môžu kvitnúť druhýkrát. Stačí vykonať tento postup appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj