Skip to content
Menu
Menu

Letné horúčavy a potom silné búrky. Vieme aký nás čaká víkend!

Prečítať článok

28.06.2024 Redakcia Vášen v tebe (Foto: shutterstock/Praew stock).

Dnes očakávame prevažne malú oblačnosť, miestami sa môže oblačnosť zväčšiť. Občas môžu prejsť ojedinelé prehánky alebo búrky, najmä na začiatku noci, niektoré z nich môžu byť aj intenzívne. Teploty budú vysoké a môže byť aj dusno, preto sa pri vonkajších aktivitách treba prispôsobiť aktuálnym podmienkam.

Foto: shutterstock/Praew stock

V našej oblasti sa očakáva nevýrazné pole relatívne vyššieho tlaku vzduchu, čo naznačuje, že počasie bude prevažne stabilné a bez výrazných zmien. Zároveň k nám bude vo vyšších vrstvách ovzdušia od juhozápadu prúdiť o niečo suchší vzduch, ktorý môže prispieť k zníženiu oblačnosti a zvýšeniu teplôt počas dňa.

Aké následky priniesla búrková činnosť v posledných dňoch?

Koniec pracovného týždňa priniesol výraznú búrkovú aktivitu nielen na Slovensko, ale aj do okolitých krajín. Intenzívne dažde zapríčinili, že mnoho miest v Poľsku je teraz pod vodou. V regiónoch Západného Pomoranska je niekoľko tisíc domácností bez elektriny a hasiči museli od piatkového rána zasahovať mnohokrát. V dôsledku intenzívnych dažďov boli cesty v Gdansku zaplavené, informuje portál iMeteo.sk.

Búrky nedávno zasiahli aj okolie Zvolena a spôsobili rozsiahle škody. Silné zrážky spôsobili, že voda zaplavila podjazd v Budči, nedaleko Zvolena. Tento podjazd je známy svojou náchylnosťou k zaplavovaniu počas búrok, a táto situácia sa opäť opakovala.

Podľa svedkov je prechod cez vodu ťažší, ale stále možný, preto vodiči musia byť v tomto úseku mimoriadne opatrní. Na diaľnici R1 pri Zvolene spadol strom na cestu, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo pre motoristov.

Vodiči hlásia aj ďalšie problémy na R1 zo Žiaru nad Hronom smerom na Zvolen, kde sa tiež nachádza spadolý strom na vozovke. Preto aj v tomto úseku je potrebná mimoriadna opatrnosť.

Aký nás čaká víkend?

Počas víkendu bude naše počasie ovplyvňovať rozsiahla tlaková výš, ktorá prinesie stabilnejšie a teplejšie podmienky. V nedeľu sa tento trend ešte viac zosilní, keďže sa dostaneme na zadnú stranu tlakovej výše, čo umožní prúdenie veľmi teplého tropického vzduchu z Afriky do našej oblasti.

Suchší vzduch tiež môže spôsobiť rýchlejšie rozplývanie ranných hmlových závojov a celkovo nám prinesie viac slnečných hodín.V noci však môže spôsobiť výraznejšie ochladenie, najmä v údoliach a na miestach so slabším vetrom.

Očakávané teploty

V sobotu nás počas dňa čaká výrazné oteplenie a slnečné počasie. Teploty sa budú pohybovať v rozmedzí od +25 do +30 °C po celom našom území. Na západnom Slovensku však očakávame ešte teplejšie podmienky, kde sa maximálne teploty vyšplhajú na +30 až +33 °C.

Slnečné lúče budú intenzívne svietiť a vzduch bude suchý, čo vytvorí ideálne podmienky pre teplé letné dni. Ľudia, ktorí majú v pláne stráviť čas vonku, sa môžu tešiť na teploty typické pre jún a na príjemné letné počasie. Dnes sa môžu aj vyskytnúť ojedinelé prehánky a v niektorých lokalitách aj výnimočné búrky.

Vietor bude dnes vo všeobecnosti slabý, s rýchlosťou do 5 metrov za sekundu, čo zodpovedá približne 20 kilometrom za hodinu.

Na Orave a pod Tatrami môže byť miestami ojedinele chladnejšie. Teplota vo výške 1500 metrov nad morom dosiahne približne 20 °C.

V noci sa očakáva jasné až polojasné počasie s miestami prechodne zväčšenou oblačnosťou. Občas môžu prejsť ojedinele prehánky alebo búrky, pričom niektoré z nich môžu byť intenzívne, najmä na začiatku noci. Ráno v údoliach môže byť miestami aj hmla. Teplota klesne na hodnoty medzi 20 a 15 °C, v údoliach dokonca miestami okolo 13 °C. Vietor bude väčšinou slabý alebo bezveterný, avšak pri búrkach môže dočasne zosilnieť, udáva SHMÚ.

Víkend zakončia opäť búrky!

V nedeľu po horúcom dni očakáva naše územie Slovenska výrazné zhoršenie počasia. Studený front sa začne presúvať cez našu oblasť už počas dňa, pričom búrky, ktoré nás čakajú, budú omnoho intenzívnejšie ako tie, čo sme zažívali doteraz.

The post Letné horúčavy a potom silné búrky. Vieme aký nás čaká víkend! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj