Skip to content
Menu
Menu

Lopatkovec prestal kvitnúť? Zalejte ho týmto a rýchlo uvidíte zmenu

Prečítať článok

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).

Nekvitne váš lopatkovec napriek dobrej starostlivosti? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, sa to stáva pomerne často. Mnohí ľudia dávajú svojim rastlinám hnojivá, ktoré namiesto toho, aby ich stimulovali k tvorbe nových kvetov, im v tom len bránia. Túto chybu už nerobte, stačí zalievať lopatkovec touto domácou výživou a rýchlo uvidíte zmenu.

Zázvorový kondicionér povzbudí váš lopatkovec ku kvitnutiu.
Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina

Lopatkovec rastie v močaristých oblastiach Južnej a Strednej Ameriky, ako aj v niektorých oblastiach Ázie. Nájdete ho v trópoch, ale u nás sa dá úspešne pestovať ako črepníková rastlina, ktorá poteší krásou svojich nádherných bielych kvetov.

Ak váš lopatkovec nekvitne, pravdepodobne ste mu poskytli nevhodné podmienky alebo robíte obľúbenú chybu, keď mu dávate hnojivá s veľkým množstvom dusíka. Tieto hnojivá nie sú vždy vhodné. Ak chcete stimulovať lopatkovec ku kvitnutiu, je lepšie hnojiť ho živinami na báze obľúbeného korenia z kuchynskej linky.

Prečo nekvitne lopatkovec? Základné chyby, na ktoré si treba dať pozor

Najčastejším dôvodom, prečo lopatkovec nekvitne, sú nevhodné podmienky pestovanie tejto tropickej rastliny – nevhodný substrát alebo miesto. Tieto kvety najlepšie rastú v humusovitej, úrodnej a mierne vlhkej pôde. Doma by mali stáť na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku.

Kvitnutie lopatkovca ovplyvňuje aj zalievanie, ktoré by malo byť vždy mierne. Príliš veľa vody v kvetináči môže viesť k hnilobe a príliš málo vody môže spôsobiť uschnutie rastliny. Dodávajte im mäkkú a teplú vodu v primeranom množstve, pričom dávajte pozor, aby ste nezaplavovali korene.

Zalievanie lopatkovce má byť mierne.
Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina

Tento druh oplodnenia zabraňuje tvorbe kvetov

Ak ste neurobili žiadnu z vyššie uvedených chýb a váš lopatkovec nekvitne? Potom je veľmi pravdepodobné, že svojej rastline robíte takzvanú „medvediu službu“.

To dosiahnete pravidelným hnojením hnojivami s obsahom dusíka pre zelenolisté rastliny. Tento prvok má pozitívny vplyv na rast mladých výhonkov a listov, ktoré sú svieže a zelené, ale môže brzdiť kvitnutie fialiek.

Ako stimulovať kvitnutie lopatkovca? Domáci zázvorový kondicionér obnoví jeho vitalitu

Oveľa lepším riešením je použitie domácej zázvorovej výživy. Obľúbený zázvor obsahuje prvky ako fosfor, draslík a mangán, ktoré majú pozitívny vplyv na kvitnutie lopatkovca.

Na prípravu tohto hnojiva najprv nakrájajte zázvor na malé kúsky a po rozdrvení ho rozmixujte v mixéri spolu s 1 litrom vody. Vznikne hustá kaša, ktorá sa precedí cez sito.

Nalejte tekutinu do prázdnej fľaše a zalievajte lopatkovec každých 10-14 dní. Tým rýchlo obnovíte jeho vitalitu. Zlepšíte stav rastliny a rýchlo si všimnete nové kvety na jej stonkách.

Zázvor je vitamínovou bombou pre vaše rastliny v kvetináčoch. Vyrobte si z neho domácu výživu pre svoj lopatkovec, aby ste ho stimulovali k bujnému kvitnutiu.
Foto: Pixabay/Couleur

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Môj lopatkovec konečne kvitne. Všetko, čo potreboval, bol kondicionér z obľúbeného odpadu

Odložte na 2 dni a zalejte lopatkovec. Namiesto zelených listov sa objaví množstvo kvetov

The post Lopatkovec prestal kvitnúť? Zalejte ho týmto a rýchlo uvidíte zmenu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj