Skip to content
Menu
Menu

Máj je pre nich časom veľkého kŕmenia. Kliešte u psa môžu byť veľmi nebezpečné

Prečítať článok

1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Przemek Iciak).

Kliešte u psov sú častým problémom. Kliešťom sú vystavení nielen ľudia, ale aj zvieratá. Hoci sa kliešte najčastejšie spájajú s rozsiahlymi zelenými plochami, v skutočnosti ich možno nájsť kdekoľvek, aj počas každodenných prechádzok. Čo môžete urobiť, aby ste ochránili svojho domáceho miláčika pred kliešťami?

Ako ochrániť psa pred kliešťom?
Foto: shutterstock/Przemek Iciak

Uhryznutie kliešťom – váš pes je voči nim veľmi zraniteľný. Ako môžete svojho domáceho miláčika ochrániť pred kontaktom s kliešťom?

Aké následky môže mať uhryznutie kliešťom u psa? Pes, rovnako ako človek, je vystavený kliešťom, ktoré môžu mať nebezpečné zdravotné následky. Kliešte sú prenášačmi choroboplodných zárodkov, preto by sa tento „nepriateľ“ nemal v žiadnom prípade podceňovať.

Kliešte sa najčastejšie ukrývajú v hustých húštinách v lesoch, parkoch, ale aj v domácich záhradách. Napadnutie kliešťom je prakticky nepozorovateľné. Kliešť je slepý a svoju korisť rozpoznáva okrem iného aj podľa čuchu. Kliešte útočia najmä ráno a popoludní, preto na minimalizovanie rizika stretnutia s kliešťom je vhodné zvoliť si na prechádzku so zvieraťom podľa možnosti iný čas. Za pozornosť stojí aj to, aby ste si na prechádzku nevyberali divoké, neobľúbené miesta, pretože riziko stretnutia s kliešťom je tam oveľa väčšie. Treba tiež poznamenať, že kliešte nemajú rady slnečné miesta a ich obľúbeným biotopom sú husté kríky v tienistých polohách, najlepšie s vodnou plochou v blízkosti.

V záujme ochrany vášho domáceho maznáčika pred kliešťami sa vyhýbajte takýmto miestam a radšej si vyberajte otvorené, slnečné miesta. Ak máte doma záhradu, dbajte na pravidelné kosenie trávnika a udržiavajte záhradu bez hustého porastu. Mohli by ste tiež zvážiť vysadenie rastlín odpudzujúcich kliešte vo vašej záhrade, vrátane vratiča obyčajného, aksamietnice, kocúrnika a cesnaku. Na ochranu vášho domáceho maznáčika pred kliešťami sa oplatí investovať do špeciálnych antiparazitárnych prípravkov pre psov, napríklad vo forme ochranných sprejov, tabliet, kvapiek alebo obojkov proti kliešťom.

Na ochranu pred kliešťom dajte svojmu psíkovi antiparazitárny obojok.
Foto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Ako odstrániť kliešťa u psa? Oplatí sa to vedieť

Ako odstránite kliešťa zo svojho psa? Treba mať na pamäti, že aj napriek rôznym ochranným opatreniam nie je vždy možné vyhnúť sa stretnutiu s kliešťom. Ak na svojom psovi spozorujete kliešťa, treba ho čo najskôr odstrániť. Načasovanie je veľmi dôležité, pretože k prenosu patogénov do tela obete dochádza zvyčajne 24 hodín po prisatí.

Na vlastné odstránenie kliešťa u psa možno použiť napríklad pinzetu. Pred odstránením kliešťa zo psa sa odporúča použiť ochranné rukavice, aby sa znížilo riziko kontaktu s výlučkami pavúkovca. Pri odstraňovaní kliešťa treba dbať najmä na to, aby ste nevyvíjali príliš veľký tlak. To môže spôsobiť vyvrhnutie kliešťa a následné uvoľnenie patogénov.

Kliešte u psa by sa mali odstrániť celé. Ak sa kliešť odtrhol, treba z povrchu tela zvieraťa odstrániť všetky jeho časti. Miesto prisatia by sa malo tiež vydezinfikovať. Ak nemáte skúsenosti alebo si nie ste istí, ako odstrániť kliešťa z vášho psa, mali by ste požiadať o radu veterinára.

Na odstránenie kliešťa použite pinzetu alebo špeciálny háčik.
Foto: shutterstock/Iryna Kalamurza

Babezióza – príznaky u psa

Babezióza je pre zvieratá jednou z najnebezpečnejších chorôb prenášaných kliešťami. Najčastejšie sú babeziózou postihnuté psy, hoci niekedy sa toto ochorenie diagnostikuje aj u mačiek. Za vznik babeziózy sú zodpovedné prvoky v slinách kliešťa. Pri zahryznutí do tela obete kliešť nielenže nasaje krv z obete, ale do rany pustí aj svoje sliny. Následkom toho sa do tela zvieraťa dostanú prvoky, ktoré napádajú červené krvinky a vedú k vzniku anémie. Ďalším dôsledkom vstupu patogénnych organizmov do tela psa (alebo mačky) je vylučovanie škodlivých toxínov do krvi zvieraťa, ktoré môžu spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov, okrem iného obličiek a pečene.

Infekcia babeziózou si vyžaduje urgentný veterinárny zásah. Problém však spočíva v tom, že choroba nevyvoláva charakteristické príznaky a je ľahké prehliadnuť prvé prejavy. Za znepokojujúce sa považujú najmä zmeny v správaní psa, ako je pomalosť a nedostatok energie, ako aj únava a nechuť k hre. Často sa vyskytujú gastrointestinálne príznaky, ako je hnačka a zvracanie. Najtypickejším príznakom babeziózy je tmavý, niekedy hnedý moč. Ak vás správanie vášho psa znepokojuje alebo spozorujete vyššie uvedené príznaky, okamžite navštívte veterinára.

Za znepokojujúce sa považujú najmä zmeny v správaní psa, ako je pomalosť a nedostatok energie, ako aj únava a nechuť k hre.
Foto: shutterstock/Pamela Lico

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto zelenina odpudzuje kliešte. Len málokto o tom vie

Čo na kliešte? Účinné metódy odpudzovania pavúkovcov pre psy, mačky a ľudí

The post Máj je pre nich časom veľkého kŕmenia. Kliešte u psa môžu byť veľmi nebezpečné appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj