Skip to content
Menu
Menu

Mäso odmietali a vyberali si iné pochúťky. Toto je diéta spred tisícok rokov

Prečítať článok

03.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Wikimedia Commons/Nicolas Perrault III, CC0,).

Do marockej jaskyne vstúpili špecialisti. Vykonané analýzy nám umožnili zistiť, čo jedli ľudia, ktorí tam žili pred 15 000 rokmi. Na výskum boli použité zuby. Ukázalo sa, že chemické zloženie, ktoré na nich zostalo, by mohlo byť nápomocné pri určovaní stravy starých ľudí.

Výskumníci navštívili jaskyňu Taforalt. Je to jeden z najväčších cintorínov v severnej Afrike – miesto odpočinku ľudí spred 15 000 rokov.
Foto: Wikimedia Commons/Nicolas Perrault III, CC0,

Výskumníci navštívili jaskyňu Taforalt. Je to jeden z najväčších cintorínov v severnej Afrike – miesto odpočinku ľudí spred 15 000 rokov. Rozhodli sa zistiť, akú stravu používali naši vzdialení predkovia Pri výskume boli použité pozostatky Iberomaura, ktoré sa vyznačovali lovecko-zberačským životným štýlom. Toto územie obývali ešte pred rozvojom poľnohospodárstva.

Maroko. Vieme, čo jedli starí ľudia

Odborníci sa rozhodli použiť dokonale zachované zuby a analyzovali izotopy v nich obsiahnuté. Autori štúdie pozorne sledovali chemické zloženie, ktoré im umožnilo vyvodiť závery.

Potravinové prvky hromadiace sa na zuboch boli identifikované a následne priradené ku konkrétnej potravine. Takto sa ukázalo, že vtedy žijúci ľudia jedli najmä rastliny patriace k stredomorským druhom.

Prijatú tézu potvrdili pozostatky nájdené na náleziskách dubového ovocia, píniových orieškov a divých strukovín. Navyše sa ukazuje, že podobná strava bola použitá aj u malých detí. Podobné koncentrácie rastlinných izotopov boli objavené aj v ich zuboch.

Prelomový výskum. Sú v rozpore so všeobecným názorom

Výskum je v rozpore so všeobecným názorom, že starovekí ľudia pred vynálezom poľnohospodárstva jedli hlavne mäso. Iberomaurovia prešli k menšej závislosti od mäsa jedením rastlín.

Odborníci však nevedia odpovedať na otázku prečo. Jednou z hypotéz je, že v oblasti, ktorú obývali, je množstvo jedlých rastlín, takže ich zber a jedenie sa stalo normou.

Na pozostatkoch z jaskyne Taforalt (na obrázku) vo východnom Maroku sa našli zvyšky dubového ovocia, píniových orieškov a aj divokých strukovín.
Foto: Wikimedia Commons/Nicolas Perrault III, CC0,

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Liek na opätovný rast zubov? Vedci to otestujú na ľuďoch. „Sen každého zubára“

Takéto banány sú tou najhoršou voľbou. Venujte pozornosť bodkám. Málokto o tom vie

The post Mäso odmietali a vyberali si iné pochúťky. Toto je diéta spred tisícok rokov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj