Skip to content
Menu
Menu

Máte radi rastliny s farebnými listami? Určite si do záhrady zasaďte tento ker

Prečítať článok

1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Svetlana Klaise).

Zdrojom rozprávkových farieb v záhrade nie sú len kvety. Rastliny s pestrými listami tiež dodávajú vašim pozemkom zaujímavé farby. Navyše ich zdobia aj po tom, čo kvety zvädnú. Ak máte radi pestrofarebnú záhradu, určite sa poobzerajte po tomto nezvyčajnom kríku.

Pieris japonský je ker s pestrými listami.
Foto: shutterstock/Svetlana Klaise

Pieris japonský ‚Flaming Silver‘ – rastlina s farebnými listami

Japonský pieris ‚Flaming Silver‘ ozdobí vašu záhradu celou paletou farieb. Na jar sú jeho mladé listy červené a ružové, v lete sa menia na zelené s bielym a krémovým lemom. Jeho dospelé, pomerne malé listy zostanú zelené počas celej zimy. Pozoruhodné je, že vďaka neustále sa vyvíjajúcim novým listom bude rastlina žiariť mnohými farbami súčasne. Tento ker nerastie veľmi rýchlo, dosahuje maximálnu výšku pol metra.

Pieris japonský má kompaktný habitus a na jar kvitne bielymi zvončekovitými kvetmi, ktoré malebne visia v latách. Najväčšiu ozdobu tejto rastliny predstavujú pestrofarebné listy.

Kedy a kde vysádzať pieris japonský?

Ak má vaša záhrada lesný charakter a je v nej veľa ihličnatých drevín, pieris japonský medzi nimi dobre zapadne. Táto rastlina má rada kyslú, humusovitú pôdu a polotienisté polohy. Ihličie stromov jej poskytne správne pH pôdy a tieň výsadby ochráni farebný ker pred poludňajším slnkom. Dobre sa jej bude dariť aj v prostredí s vresoviskami.

Skoro na jar vás pieris japonský očarí bielymi kvetmi.
Foto: shutterstock/Anna Gratys

Japonský pieris ‚Flaming Silver‘ je rastlina, ktorú možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Najlepšie sa mu však bude dariť, keď ho vysadíte na jar. Vtedy bude mať rastlina čas vytvoriť dostatočne odolný koreňový systém, aby prežila zimu.

Japonský pieris starostlivosť: pestrá rastlina pôvodom z Ázie

Pieris japonský pochádza z Číny a Japonska. Tamojšie podnebie je o niečo miernejšie ako u nás, preto je potrebné chrániť ker na zimu agrotextíliou alebo trstinovou tkaninou. Pôdu okolo rastliny sa oplatí aj mulčovať, pretože jej korene sú veľmi plytké a rýchlo premŕzajú. Rastlina by sa mala pravidelne a mierne zalievať, aby jej mohli rásť nové výhonky a listy.

Pri starostlivosti o japonský pieris je veľmi dôležitý rez. To by sa malo vykonať ihneď po odkvitnutí skrátením výhonkov o 1/3 ich dĺžky. V tomto čase odstráňte aj odkvitnuté kvety. Pri prerezávaní sa odporúča rastlinu sformovať do gule. Tým sa zabezpečí rovnomerný prísun slnka do hlbších častí kríka.

Nové listy bývajú spočiatku tmavočervené a neskôr vyblednú do ružovej.
Foto: shutterstock/PQK

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ktoré rastliny nepotrebujú slnečné stanovištia? Tieto druhy majú rady tieň

Na balkóne ich môžete pestovať aj v zime. Prežijú aj tie najväčšie mrazy

The post Máte radi rastliny s farebnými listami? Určite si do záhrady zasaďte tento ker appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj