Skip to content
Menu
Menu

Máte už dosť dusna v byte? Pozrite sa na svoje okná. Pravdepodobne ste na ne po zime zabudli

Prečítať článok

8.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Larisa Rudenko).

Ako prepnem okná do letného režimu? Zatiaľ čo v zime si na to spomenie takmer každý, s príchodom teplejších mesiacov túto činnosť často vynechávame. Má však obrovský vplyv na naše pohodlie a životnosť našich okien.

Ako prepnem okná do letného režimu? Zatiaľ čo v zime si na to spomenie takmer každý, s príchodom teplejších mesiacov túto činnosť často vynechávame.
Foto: shutterstock/Larisa Rudenko

Počas zimy mnohí ľudia vykonávajú opatrenia, ktoré nielen šetria peniaze na vykurovanie, ale aj jednoducho otepľujú byt. Z tohto dôvodu utesňujú okná jednoduchým trikom. Žiaľ, často sa stáva, že na to potom zabudnú, čo má za následok dusnú atmosféru v lete. Ako sa to dá napraviť?

Čo je to zimný a letný režim v oknách? Je v tom veľký rozdiel

Prepnutie okien do letného alebo zimného režimu nie je nič iné ako zvýšenie alebo zníženie prítlaku krídla k rámu, aby sme mohli nastaviť tesnosť. Mnohí ľudia tento trik využívajú v zime, keď je vonku nízka teplota a teplý vzduch uniká z bytu cez medzery v okne po celý deň. Aj keď vetranie je potrebné aj v chladnom počasí, utiahnutím krídla ho môžete do istej miery regulovať a ušetriť veľa na vykurovaní. Až potom sa oplatí pripomenúť, že s príchodom horúcich mesiacov treba prepnúť späť na letný režim. V opačnom prípade nás teplo mimoriadne zaťaží.

Čo vám ponúka režim letného okna? Radšej si to zapamätajte

Stačí, aby ste v lete na chvíľu zatvorili okná, a vzduch vo vašom byte dokonca stagnuje, je dusno a neznesiteľné? Možno ste v predchádzajúcich mesiacoch pritlačili krídlo k rámu, čím ste úplne zablokovali cirkuláciu vzduchu. Pre vaše pohodlie a pohodu sa oplatí tento proces zvrátiť a urobiť ich trochu netesnejšími. Správne nastavenie prítlaku navyše predĺži životnosť vašich okien. V lete sa môžu vplyvom vysokých teplôt roztiahnuť, preto je lepšie dať im viac „voľnosti“.

Letný režim na oknách spočíva v jednoduchom znížení prítlaku krídla na rám. Na jeho prepnutie nepotrebujete pomoc odborníka. Stačí si vziať imbusový kľúč alebo kliešte a otvoriť okno. Mali by ste byť schopní nájsť skrutku na ráme a pozrieť sa, ako je jej označenie zarovnané s tesnením.
Foto: shutterstock/brizmaker

Ako meníte okná na leto? Zaberie vám to pár minút

Letný režim na oknách spočíva v jednoduchom znížení prítlaku krídla na rám. Na jeho prepnutie nepotrebujete pomoc odborníka. Stačí si vziať imbusový kľúč alebo kliešte a otvoriť okno. Mali by ste byť schopní nájsť skrutku na ráme a pozrieť sa, ako je jej označenie zarovnané s tesnením. Táto metóda funguje na väčšine moderných okien. Ak je na užšej strane, máte zimný režim, ak je na hrubšej strane, máte zimný režim (niekedy je označenie bodka alebo čiarka a jej poloha vzhľadom na tesnenie – bližšie znamená, že máte zimný režim). V takomto prípade ho otočte o 180 stupňov a tlak bude menší, čo vám zabezpečí lepšiu cirkuláciu vzduchu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kúpte si ho v lekárni a potrite ním sklo. Okná budú perfektne čisté dlhé mesiace

Ako umývate okná, keď mrzne? Ak nechcete poškodiť sklo, dodržujte 3 pravidlá

The post Máte už dosť dusna v byte? Pozrite sa na svoje okná. Pravdepodobne ste na ne po zime zabudli appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj