Skip to content
Menu
Menu

Mnohé krajiny ho stiahli z predaja. Na Slovensku sa ešte stále dá kúpiť. Ničí pečeň a črevá

Prečítať článok

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/weha).

Čaj z tejto rastliny bol v mnohých krajinách zakázaný, takže ho na pultoch obchodov nenájdete. Na Slovensku sa však stále môže piť. Treba si však dávať pozor, pretože môže spôsobiť nežiaduce účinky.

Čaj z tejto rastliny bol v mnohých krajinách zakázaný
Foto: shutterstock.com/weha

Čaj je mimoriadne obľúbený nápoj, ktorý sa zakorenil v našej kultúre a zvykoch mnohých ľudí. Niektorí si vyberajú klasický čierny, iní si tých pár pohárov počas dňa spestria bylinkovými alebo ovocnými nálevmi. Nie každý však vie, že na Slovensku je k dispozícii čaj, ktorý sa iné krajiny rozhodli stiahnuť z obchodov.

Aký čaj je v mnohých krajinách zakázaný? Kostihoj má mnoho výhod, ale ide hlavne o vonkajšie účinky

Kostihoj je jednou z najstarších liečivých bylín na svete. Prípravky na jeho báze sa vyrábajú z listov alebo iných častí rastliny pestovaných nad zemou. Pri aplikácii na pokožku vo forme mastí a nálevov pomáha hojiť rany a znižuje zápaly. Korene a listy kostihoja obsahujú alantoín, látku, ktorá pomáha vývoju nových kožných buniek, ako aj ďalšie zložky, ktoré udržiavajú zdravú pokožku.

Patria sem triesloviny, flavonoidy, alkaloidy, sacharidy, steroly, saponíny, karotény a živice. Masť z kostihoja sa používa aj na liečbu pomliaždenín, natiahnutých svalov a väzov, zlomenín, vyvrtnutí, natiahnutí a osteoartrózy.

Tak ako môže živica z kostihoja pri vonkajšom používaní priniesť mnoho výhod, pri perorálnom užívaní môže napáchať veľa škody
Foto: shutterstock/LN team

Čaj z kostihoja. Prečo bol v mnohých krajinách zakázaný?

Tak ako môže živica pri vonkajšom používaní priniesť mnoho výhod, pri perorálnom užívaní môže napáchať veľa škody. V minulosti sa používal na liečbu žalúdočných problémov. Jeho účinky však môžu ohroziť naše zdravie, pretože kostihoj obsahuje toxické látky nazývané pyrolizidínové alkaloidy. Tie zase poškodzujú pečeň a črevá.

Kostihoj sa v USA už nepredáva, okrem krémov a mastí. Spojené kráľovstvo, Austrália, Kanada a Nemecko tiež zakázali predaj perorálnych výrobkov obsahujúcich živicu. Na Slovensku sa stále dá kúpiť, ale čo sa týka jeho pitia, je lepšie sa mu vyhnúť veľkým oblúkom. V opačnom prípade môže vážne poškodiť vaše zdravie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najjedovatejšia rastlina roku 2024 – tu sú výsledky. Ak ju máte vo svojej záhrade, nezabudnite konať

Táto rastlina je elixírom mladosti. Urobte si z nej masku a vaša pleť bude hladká ako hodváb

The post Mnohé krajiny ho stiahli z predaja. Na Slovensku sa ešte stále dá kúpiť. Ničí pečeň a črevá appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj