Skip to content
Menu
Menu

Môj lopatkovec konečne kvitne. Všetko, čo potreboval, bol kondicionér z obľúbeného odpadu

Prečítať článok

18.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva).

Lopatkovec je obľúbená črepníková rastlina, ktorá svojimi sýtozelenými listami a bielymi kvetmi zdobí interiéry vašich domovov. Čo však máte robiť, ak sa jej už dlho nechce kvitnúť? Na začiatok skontrolujte, či sa o rastlinu určite správne staráte. Potom si môžete vyrobiť jednoduchý kondicionér z bežného odpadového produktu.

Lopatkovec bude kvitnúť, ak ho správne podporíte.
Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva

Lopatkovec môže dokonca kvitnúť po celý rok, ak sa oň správne staráte. To zahŕňa polohu, zalievanie a tiež hnojenie. Rastlinu však nemusíte hnojiť kupovanými prípravkami. Stačí, ak zmiešate kávovú usadeninu so zeminou v správnom pomere.

Prečo lopatkovec nekvitne? Chyby pri pestovaní

Lopatkovec môže mať v závislosti od odrody malé a tenké alebo veľké a široké listy. Každý z nich by mal mať intenzívne zelenú farbu. Na druhej strane kvety sú vždy malé, drobné a jemné, a preto si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Chybou pri pestovaní kvetu je nevhodná poloha. Rastlina nikdy nekvitne, ak je umiestnená v tieni. Vyberte preto miesto s rozptýleným slnečným svetlom.

Listy sú ochabnuté a slabé a kvety sa na lopatkovci neobjavia, ak ho prelejete. To vedie aj k hnilobe koreňov. Nezabudnite jej zabezpečiť mierne vlhkú pôdu.

Túto črepníkovú rastlinu by ste mali zalievať až vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy úplne suchá. Zabránite tak premokreniu a vzniku hubových ochorení.

Lopatkovec zalievajte až, keď vrchná vrstva pôdy úplne vyschne.
Foto: shutterstock/New Africa

Lopatkovec nebude vytvárať nové kvety, ak ho nezačnete hnojiť. Môžete si kúpiť hotové živiny pre túto rastlinu alebo použiť kávovú usadeninu a sami si z nej vyrobiť hnojivo.

Čo sa dá urobiť, aby lopatkovec kvitol? Recept na kondicionér z kávovej usadeniny

Ak chcete vyrobiť prírodný kondicionér, začnite sušením kávovej usadeniny. Mokrý odpad môže splesnivieť a spôsobiť plesňové ochorenie. Ak sa tak stane, rastlina rýchlo odumrie.

Keď je usadenina suchá, vtedy ju primiešajte do vrchnej vrstvy pôdy. Musíte dodržať správny pomer: na 5 polievkových lyžíc pôdy pripadá 1 polievková lyžica odpadu.

Zmiešajte kávovú usadeninu a zeminu podľa uvedených pomerov a nasypte ich do kvetináča. Vďaka tomuto živnému roztoku dostane lopatkovec správny prísun živín. Nezabudnite, že nadmerné hnojenie má na rastliny aj negatívny vplyv.

Pri správnej starostlivosti môže lopatkovec dokonca kvitnúť po celý rok.
Foto: shutterstock/stock_studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dám ju do nádoby a po dvoch dňoch lopatkovec zalejem. Je tam viac kvetov ako listov

Tieto rastliny zbavia vašu kúpeľňu plesní. Okrem toho zdobia interiér a ľahko sa pestujú

The post Môj lopatkovec konečne kvitne. Všetko, čo potreboval, bol kondicionér z obľúbeného odpadu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj