Skip to content
Menu
Menu

Moja babička robila presne takýto lekvár. Už roky viem, čo sa nemá robiť lyžicou

Prečítať článok

9.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Klimatis019).

Lekvár je chuťou neskorého leta a zlatej slovenskej jesene. Recept sa môže zdať jednoduchý, ale bohužiaľ je ľahké ho pokaziť banálnou chybou. Ako pripraviť lekvár? Musíte ho smažiť na veľmi miernom ohni, kým sa slivky nezmenia na jednoliatu, takmer čiernu kašu. Miešajte ho lyžicou, ale neurobte žiadnu zásadnú chybu.

Ako si pripraviť slivkový lekvár?
Foto: shutterstock/Klimatis019

Slivkový lekvár sa výborne hodí na palacinky, ako posýpka na toasty a moja babička ho jedávala na sendviči štedro natretom maslom – chute sú rôzne. Skôr ako si však budete môcť pochutnať na lahodnom slivkovom lekváre, musíte ho najprv pripraviť. Ako ho pripraviť, aby bol chutný a žiadna nádoba sa nepokazila? Pri ochutnávaní neolizujte lyžicu, ktorou slivky miešate. Nedovoľte, aby sa do lekváru dostali baktérie z vašich úst. Potom môžete očakávať slivkovú katastrofu.

Klasický recept na lekvár – ideálny na palacinky a dezerty

Ingrediencie:

2 kg sliviek, najlepšie pevne dozretých (spoznáte ich podľa zvráskavenej šupky)

2 PL cukru (nepovinné)

Z času na čas premiešajte, aby sa slivky nepripálili.
Foto: shutterstock/Natalia Ruedisueli

Spôsob prípravy:

Slivky dôkladne umyte, prekrojte na polovicu a odstráňte jadierka. Nakrájajte ich na menšie kúsky a vložte do hrnca, najlepšie s hrubým nepriľnavým dnom.

Zapnite horák na nízky výkon a varte približne 2-3 hodiny, pričom z času na čas premiešajte, aby sa slivky nepripálili.

Keď sa slivky rozpadnú, pridajte cukor. Pokračujte v miešaní a varte ešte pol hodiny. Nechajte vychladnúť a presuňte na chladné miesto. Hrniec s lekvárom prikryte.

Na druhý deň lekvár opäť povarte. Keď je veľmi hustý a takmer čierny, môžete ho dať do čistých, vypálených pohárov.

Poháre s lekvárom pevne uzavrite a otočte dnom hore, aby sa viečka uzavreli. Potom poháre prikryte dekou alebo uterákmi, aby sa čo najdlhšie udržali v teple.

Pripravený slivkový lekvár skladujte na chladnom a tmavom mieste. Stačí pivnica alebo špajza. Ak takéto miesto nemáte, jednoducho ho uložte do kuchynskej skrinky. Nezabudnite však, že lekvár by ste mali skonzumovať do týždňa po otvorení.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V lete ho jedzte bez obáv o svoju postavu. Pripravíte ho za pár okamihov

Prečo za ňu platiť, keď si ju môžete vyrobiť doma? Tento recept na domácu zmrzlinu je perfektný

The post Moja babička robila presne takýto lekvár. Už roky viem, čo sa nemá robiť lyžicou appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj