Skip to content
Menu
Menu

Moje petúnie sú hitom sídliska. Tu je moje tajomstvo

Prečítať článok

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tunatura).

Jednou z najobľúbenejších kvetín pestovaných na balkónoch je petúnia. A niet divu, veď sú v mnohých farbách, príjemne voňajú a ľahko sa pestujú. Avšak, ako každá rastlina, aj ony niekedy potrebujú nakopnutie k rastu. Tu je moje tajomstvo.

Čím podporiť petúnie?
Foto: shutterstock/Tunatura

Správne ošetrované petúnie sú naozaj krásne, ale niekedy sa stane, že začnú blednúť, kvety sú menšie a je ich menej. Čo potom robiť? Môžete použiť to, čo už máte v kuchyni. Presvedčte sa o tom sami.

Petúnie ich milujú. Toto sú tri jednoduché „kŕmivá“, ktoré dodajú rastlinám energiu

Petúnie by sa mali pravidelne hnojiť, rovnako ako všetky ostatné rastliny. A ako? Posilňovacie zmesi si môžete vyrobiť z vaječných škrupín, banánových šupiek a bobkových listov.

Tu sú recepty na každú z nich:

Hnojivo z vaječných škrupín – umyte a vysušte vaječné škrupiny a rozdrvte ich, tento prášok môžete primiešať do pôdy alebo ním posypať základ petúnie, aby ste jej dodali dostatok vápnika.

Banánové hnojivo – banánové šupky nakrájajte na malé kúsky a zakopte ich do pôdy v blízkosti kvetu, pretože pri hnití uvoľňujú draslík, ktorý je pre kvety a korene petúnie nevyhnutný.

Odvar z bobkových listov – zvarte vodu a kým je ešte horúca, vhoďte do nej 10 bobkových listov, nechajte ich, kým voda úplne nevychladne, potom vodu sceďte a získaným odvarom zalejte kvety, čím petúniám dodáte nielen draslík, ale aj fosfor.

Petúnie ju milujú. Na to treba myslieť aj pri pestovaní týchto kvetov

Okrem vyššie uvedených „kŕmiv“ je potrebné petúnie polievať skoro ráno alebo neskoro popoludní či večer, aby slnko nespálilo mokré listy a kvety. Zároveň však treba dbať na to, aby ste petúnie nepreliali alebo nepremáčali.

Treba dbať na to, aby ste petúnie nepreliali alebo nepremáčali.
Foto: shutterstock/Katerina Dalemans

Pôda by mala byť mierne vlhká a pri zalievaní treba dbať na to, aby sa listy a kvety nezmáčali, pretože to môže spôsobiť hubové ochorenia. Okrem toho je potrebné petúniám pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sa podporila tvorba nových. Milovníci týchto rastlín by mali mať na pamäti aj to, že potrebujú dobré slnečné svetlo a zároveň neznášajú mráz.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Môže bujne kvitnúť až päť mesiacov a rýchlo rastie. Skutočná „kráľovná balkóna“

Petúnie: kľúčovou otázkou v starostlivosti o balkónové rastliny je zalievanie. Nemôžete na to zabúdať!

The post Moje petúnie sú hitom sídliska. Tu je moje tajomstvo appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj