Skip to content
Menu
Menu

Mole v potravinách sa neskrývajú len v kuchyni. Skontrolujte, či sa neobjavili na týchto miestach

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tomasz Klejdysz).

Ako sa zbaviť molí v potravinách? Keď sa škodcovia dostanú do našej kuchyne, ich vyhubenie je ťažká a namáhavá práca. Ukazuje sa, že hmyz sa môže ukrývať aj na iných miestach v dome. Vysvetlíme vám, ako sa zbaviť kuchynských molí, a poradíme, kde ich hľadať.

Ako sa zbaviť molí v potravinách? Keď sa škodcovia dostanú do našej kuchyne, ich vyhubenie je ťažká a namáhavá práca
Foto: shutterstock.com/Tomasz Klejdysz

Kuchynské mole, známe aj ako skladištné a potravinové mole, sú druhy nočných motýľov. Sú všeobecne známe ako škodcovia, ktorí sa usídľujú v potravinárskych výrobkoch – najmä v múke a práškových potravinách, ale aj v orechoch a sladkostiach. Keď už prehľadáme celú kuchyňu a myslíme si, že máme problém za sebou, ukáže sa, že existujú ďalšie miesta, kam sa malá moľa mohla dostať.

Odkiaľ pochádzajú potravinové mole. Pri nákupe venujte pozornosť obalu

V súčasnosti bol zaznamenaný nárast rozšírenia potravinových molí. Tieto malé tvory sa živia najmä obilnými výrobkami – múkou, krúpami, cereáliami, ryžou, cestovinami – a sušienkami alebo čokoládou. Najčastejším dôvodom, prečo sa mole zahniezdia v našich domácnostiach, je to, že si ich nevedomky prinesieme v produktoch zakúpených v obchode. Preto je dôležité, aby sme venovali pozornosť obalom. Ak je škatuľa roztrhnutá, je lepšie sa jej vzdať a siahnuť po inom exemplári. Môže sa stať, že napriek našej mimoriadnej opatrnosti sa mole do nášho domu aj tak dostanú. Ak sa tak stane, má to značné následky. Keď ste problém rozpoznali, oplatí sa zájsť do obchodu a kúpiť lep na dospelé, lietajúce exempláre. Tu sa však zábava nekončí, pretože v našich potravinách sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú larvy, ktorých likvidácia si vyžiada trochu viac práce.

V prvom rade by sme mali zlikvidovať všetky infikované výrobky a výrobky, ktoré mohli byť prípadne kontaminované.
Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz

Larvy potravinových molí – ako ich vyhubiť. Jednoduché vyhodenie výrobkov nemusí byť účinné

V prvom rade by sme mali zlikvidovať všetky infikované výrobky a výrobky, ktoré mohli byť prípadne kontaminované. Nemá význam pozerať na množstvo odpadu, pretože aj najmenšie nedopatrenie môže súvisieť s opakujúcim sa problémom. Každú policu, na ktorej máte uložené výrobky, by ste mali dôkladne umyť a vydezinfikovať. Na tento účel použite ocot – mole neznášajú jeho zápach. Ako sa však ukazuje, nielen kuchynské skrinky môžu byť miestom, ktoré si tento hmyz obľúbil. Aby ste svoj domov úplne vyčistili od týchto škodcov, mali by ste prejsť všetky vence a aranžmány zo sušených kvetov. Ak nedokážete zistiť, či sa na nich nachádzajú nejaké larvy, je bezpečnejšie ich jednoducho vyhodiť. Aby ste sa uistili, že sa mole nevrátia, môžete do kuchynských skriniek umiestniť jednotlivé bobkové listy alebo vrecúška obsahujúce mätu, klinčeky a levanduľu. Ako ďalšie preventívne opatrenie uchovávajte voľne ložené výrobky v tesne uzavretých nádobách a neustále ich kontrolujte.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nálepky na mole sú prežitkom. Položte si hŕbu tejto rastliny. Z kuchynských skriniek uniknú samé

Zamorili vašu kuchyňu mole? Tu je návod, ako sa tohto problému zbaviť raz a navždy

The post Mole v potravinách sa neskrývajú len v kuchyni. Skontrolujte, či sa neobjavili na týchto miestach appeared first on Vášeň v tebe.