Skip to content
Menu
Menu

Motá sa krtko po záhrade? Namiesto paniky chyťte lopatu. Krtince ukrývajú „čierne zlato“

Prečítať článok

14.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Pixaline).

Málokoho teší, že v záhrade vidí krtince. Nie nadarmo stále používame domáce triky na krtkov. Ukazuje sa, že v zápale boja s týmto zvieraťom zabúdame na jednu vec. Pôda z krtkov je skutočným pokladom.

Na čo všetko môžete využiť zeminu z krtinca? Nielen v záhrade.
Foto: Pixabay/Pixaline

Pri pohľade na krtince v záhrade asi väčšina ľudí začne panikáriť a hľadať účinné spôsoby, ako toto zviera vyhnať. V podstate sa niet čomu čudovať, bojíme sa rastlín, ktoré pestujeme v záhrade, či starostlivo udržiavaného trávnika zničeného kopami. Ukazuje sa, že krtkovia si zaslúžia vďaku, a to nielen za pomoc pri zbavovaní sa škodlivého hmyzu či sympatie, ktoré pochádzajú z obľúbenej rozprávky.

Vidíte krtka? Namiesto paniky je lepšie poďakovať a chytiť sa lopaty

Krty sú užitočné, pretože pomáhajú zbaviť sa hmyzu, ktorý je škodlivý pre plodiny a okrasné rastliny vrátane ich lariev. Jedia tiež hlodavce, červy, slimáky a dokonca aj malé hlodavce. Sú to však mimoriadne pracovité a nenásytné stvorenia a pri hľadaní potravy kopú tunely, čím často ničia dobre udržiavanú záhradu a poškodzujú krehké koreňové systémy.

Preto je to „tvrdá láska“, ktorú stojí za to ovládať a reagovať, keď sa prítomnosť krtka stane hrozbou pre rastliny. Tu prídu vhod domáce lieky na krtka. Predtým, ako začnete krtka vyháňať, pozbierajte pôdu, ktorú nakopal. Prečo? Toto je skutočné „čierne zlato“.

Ilustračná fotografia.
Foto: Pixabay/Beeki

Na čo všetko môžete využiť zeminu z krtinca? Nielen v záhrade

Ukazuje sa, že zem vykopaná týmito zvieratami je skutočným pokladom. Je úrodná a čistejšia, pretože pochádza z hlbších vrstiev. Obsahuje tiež veľa stopových prvkov a cenných zložiek a je dobre kyprená a prevzdušnená. Obsahuje hlavne veľa vápnika a fosforu. Je to oveľa lepšie ako zemina dostupná v záhradkárskych predajniach alebo zemina vykopaná z vrchu záhrady.

Zemina z krtinca skvele poslúži nielen v záhrade. Môžete ňou posypať záhony, aby ste obohatili pôdu. Je tiež ideálnym substrátom pre sadenice zeleniny, byliniek, kvetov a okrasných rastlín. Ale to nie je všetko. Zemina z krtincov je najlepším podkladovým substrátom pre rastliny v črepníkoch. Samozrejme, oplatí sa ju skontrolovať, či nemá škodcov, ale netreba ju naparovať a dezinfikovať. Nahradí teda univerzálnu kvetinovú zeminu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako sa zbaviť krtka v záhrade? Moja matka je efektívna a neberie žiadnych väzňov. „Chudák pes“

Pred príchodom teplých dní nakrájam citrón na plátky a zapichnem klinčeky. Zastavujem inváziu do môjho domova

The post Motá sa krtko po záhrade? Namiesto paniky chyťte lopatu. Krtince ukrývajú „čierne zlato“ appeared first on Vášeň v tebe.