Skip to content
Menu
Menu

Môžete nabíjať telefón počas búrky? Raz a navždy to objasníme

Prečítať článok

21.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/wirestock).

Nabíjanie telefónu počas búrky sa zdá byť bezpečné. Riziko úderu blesku do našej budovy sa vždy zdá byť absurdne malé a väčšina používa prepäťové ochrany. Tie však nezaručujú úplnú ochranu, rovnako ako samotné poistky. Vysvetľujeme preto, či je možné nabíjať telefón počas búrky. Zároveň odpovedáme, či je počas nej bezpečné telefonovať a či je potrebné telefón počas búrky vypnúť.

Nabíjanie telefónu počas búrky sa zdá byť bezpečné. Riziko úderu blesku do našej budovy sa vždy zdá byť absurdne malé a väčšina používa prepäťové ochrany.
Foto:freepik.com/wirestock

Môžete nabíjať telefón počas búrky?

Nabíjanie telefónu počas búrky nemusí nevyhnutne znamenať riziko poškodenia zariadenia. Väčšina nových budov je totiž vybavená systémom ochrany pred bleskom. Údery blesku, ktoré sú výsledkom elektrického výboja, majú intenzitu až 20 000 ampérov a takáto inštalácia umožňuje čo najrýchlejšie zviesť energiu z blesku do zeme. Žiaľ, nie každá budova má takúto inštaláciu ochrany pred bleskom. To znamená, že podobne ako iné zariadenia by sa telefón nemal počas búrky nabíjať.

Počas každého väčšieho úderu blesku sa vždy odporúča odpojiť zariadenie od elektrickej siete na dobu trvania búrky. Aj keď sú moderné spotrebiče vybavené prepäťovou ochranou, nie vždy stačí na to, aby sa zabránilo poškodeniu v prípade silných výbojov. To isté platí aj pre smartfóny. Nabíjanie telefónu počas búrky môže byť také nebezpečné, že prepätie môže viesť k požiarom alebo úrazu elektrickým prúdom. Samozrejme, takéto situácie sú veľmi zriedkavé, ale napriek tomu je lepšie byť v bezpečí, najmä preto, že blesk môže búrku predbehnúť až o niekoľko kilometrov a udrieť, keď ešte nie sú žiadne mraky ani dážď.

Nabíjanie telefónu počas búrky je možné realizovať prostredníctvom alternatívnych riešení. Hovoríme samozrejme o prenosných dobíjacích batériách. Smartfón možno nabíjať aj pomocou notebooku (pokiaľ má samotný notebook nabitú batériu). Využiť sa dajú aj iné ako samozrejmé zdroje energie, keďže nabíjanie telefónu počas búrky sa dá uskutočniť aj pomocou elektrickej kolobežky, pokiaľ má port USB. Týmto spôsobom môžete minimalizovať riziko jeho poškodenia a vyhnúť sa nutnosti kúpiť nový telefón.

Hoci sa odpoveď na otázku, či môžete nabíjať telefón počas búrky, zdá byť zrejmá, okolo telefonovania počas blesku vzniklo mnoho mýtov.
Foto: shutterstock.com/Merih Salmaz

Je možné telefonovať počas búrky?

Hoci sa odpoveď na otázku, či môžete nabíjať telefón počas búrky, zdá byť zrejmá, okolo telefonovania počas blesku vzniklo mnoho mýtov. Najväčším z nich je, že smartfón „priťahuje“ blesky. Ukazuje sa, že to nie je pravda, pretože elektromagnetické pole, ktoré produkuje, je príliš slabé na to, aby do nás blesk udrel. Preto môžete počas búrky telefonovať bez obáv o svoju bezpečnosť. Tu však treba spomenúť, že hovoríme o situácii, keď telefón nie je pripojený k zdroju napájania.

Podobný princíp platí aj pri používaní iných zariadení počas búrky, napríklad tabletu alebo notebooku. Ich magnetické pole je tiež príliš slabé na to, aby „priťahovalo“ blesky. To isté platí aj pre siete WiFi, keďže počas búrky je bezpečné používať aj internet. Hovoríme tu o používaní mobilného smerovača. V prípade pevných routerov, rovnako ako v prípade iných zásuvných zariadení, by ste ich počas búrky mali určite odpojiť.

Je potrebné počas búrky vypnúť telefón?

Používanie telefónu počas búrky je bezpečné, napriek tomu si nikdy nemôžete byť stopercentne istí, že blesk nepoškodí vaše zariadenie. Prečo? Nuž, blesky sprevádza elektromagnetické žiarenie vysokej intenzity a širokého frekvenčného spektra. Keď blesk udrie do tesnej blízkosti telefónu, môže dôjsť k jeho poškodeniu aj bez pripojenia k elektrickej sieti. Hoci teda nie je nutné telefón počas búrky vypínať, možno sa oplatí konať podľa zásady, že kto očakáva neočakávané, je dobré to urobiť a smartfón vypnúť.

Za zmienku stojí aj mobilný internet, ktorého používanie počas búrky nepredstavuje žiadne riziko. Nie je však úplne imúnny voči rušeniu pripojenia. Ak za oknom zúri búrka, môžu nastať problémy, a to aj v prípade poškodenia vysielača. V prípade optických vlákien by k rušeniu nemalo dochádzať, pretože ich vodiče sú zároveň izolátormi.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Môžete používať telefón počas búrky? Dávajte si na to radšej pozor!

Ako ochránite svoj domov pred búrkou? Pamätajte na štyri veci počas búrky

The post Môžete nabíjať telefón počas búrky? Raz a navždy to objasníme appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj