Skip to content
Menu
Menu

Na maliny nefunguje nič lepšie ako tento odpad. Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, dajte ho pod krík

Prečítať článok

6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nitr).

Čo môžete urobiť, aby maliny dobre rodili? Stačí jeden jednoduchý trik, ktorý nestojí veľa. Rozsypte ho pod maliny a sledujte, ako rastú, a nápadné kríky a plody vám budú závidieť všetci naokolo. Čím máte hnojiť svoje maliny?

Čo môžete urobiť, aby maliny dobre rodili?
Foto: shutterstock/Nitr

Maliny sú rastliny, ktoré sa nám spájajú so slnečným letom a prázdninami u babičky. Môžete ich použiť ako prílohu k dezertom a iným jedlám alebo ich jesť priamo z kríka – tak vraj chutia najlepšie. Je však dôležité vedieť, ako ich hnojiť, aby boli plody veľké a šťavnaté a kríky pôsobivé. Na čo by ste mali dávať pozor? Táto metóda je jednoduchá, ekologická a takmer nič nestojí.

Čo môžete urobiť, aby maliny dobre rodili? Vysaďte kríky a sledujte ich rast

Ak sa spýtate záhradkárov na rady týkajúce sa pestovania rastlín, mnohí vám povedia, že mulčovanie je veľmi dôležité – najmä pre maliny. Nielenže sa vďaka nemu ľahko udrží vlhkosť v pôde, ale zabráni sa aj tomu, aby vedľa malín vyrástla burina. Okrem toho získajú skvelú ochranu pred mrazom a silným slnkom. Aký je najlepší mulč pre maliny? Dobre sa hodí kôra ihličnanov (kompostovaná verzia). Tento jednoduchý produkt vráti do pôdy živiny a zvýši jej úrodnosť. Môžete použiť aj slamu a kartóny od balíkov, ktoré vám nosí kuriér.

Mulčovanie je veľmi dôležité – najmä pre maliny.
Foto: shutterstock/ronstik

Mulčovanie pomocou kartónových krabíc je veľmi jednoduché. Vyberte si také, ktoré sú prírodné a nie sú na nich zvyšky lepidla, pásky a podobných vecí. Potom sa zbavte buriny v okolí malín a kartónové škatule rozložte na zem. Posledným krokom je zakryť ich kôrou ihličnanov do výšky asi 3 – 4 cm.

Čím postrekovať burinu v malinách? Stavte na tento produkt

Ak ste doteraz o mulčovaní neuvažovali a vidíte, že sa okolo vašich malín objavilo veľa buriny, nič nie je stratené. Stále ich môžete zachrániť, ak siahnete po prostriedku z vašej kuchyne. Reč je o octe, ktorý má prakticky každý z nás. Stačí, ak ho zmiešate s vodou v pomere 2:1, prípadne pre lepší výsledok pridáte trochu prostriedku na pranie. Neskôr burinu postriekajte v suchý, bezveterný a slnečný deň. Niekoľkokrát to zopakujte a burina odumrie a už sa rýchlo neobjaví. Dávajte však pozor, aby ste omylom nepostriekali maliny vedľa nich.

Na odstránenie buriny môžete použiť postrek na báze octu.
Foto: súkromný archív

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie prírodné hnojivá pre maliny. Počas sezóny budú kríky prinášať ovocie

Stačí jedna prírodná zložka a maliny sa vám poďakujú krásnym ovocím

The post Na maliny nefunguje nič lepšie ako tento odpad. Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, dajte ho pod krík appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj