Skip to content
Menu
Menu

Na slnku nádherne kvitne. Posledná šanca pre kvitnúce surfínie

Prečítať článok

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tunatura).

Nádherné farby kvetov surfínie a jej kaskádovitý habitus potešia okoloidúcich, ktorí sa neponáhľajú prechádzať medzi domami. Rozprávkový efekt je výsledkom vytrvalej práce a náležitej starostlivosti. Polovicu úspechu má na svedomí aj správny termín výsadby, ktorý sa čoskoro zíde. Ktorému dátumu sa oplatí venovať pozornosť? Odporúčame.

Surfínie sa môžu vysádzať na balkón v polovici mája.
Foto: shutterstock/Tunatura

Kedy sa môžu surfínie vystaviť na balkóne?

Miluje slnenie na plnom slnku a nevadia jej ani letné horúčavy. Surfínia, odroda záhradnej petúnie, sa vyznačuje dlhými stonkami, ktoré sú v sezóne pokryté nádhernými kvetmi. Jej previsnutý habitus je charakteristickým znakom, podľa ktorého sa rastlina ľahko rozpozná medzi ostatnými. Je to ideálny druh pre tých, ktorí chcú nudný a prázdny balkón ľahko premeniť na skutočnú oázu oddychu.

Náročné slovenské podnebie, časté výkyvy teplôt a náhle výkyvy počasia môžu byť pre surfínie veľkou výzvou. Takéto nepredvídateľné podmienky nútia mnohých ľudí premýšľať, kedy rastlinu vyniesť na balkón alebo terasu. Skúsení kvetinári upozorňujú, že optimálny termín je polovica mája. Vďaka možnosti kúpať sa v slnečných lúčoch bude čoskoro obsypaná podmanivými kvetmi.

Ako vysádzať surfínie do balkónových debničiek?

Veľkou výhodou surfínií je ich veľmi dlhý čas kvitnutia. Nesmelé prvé kvety možno vidieť už v máji a pri správnej starostlivosti vydržia až do novembra. Ak sa chcete z bujného vzhľadu rastliny tešiť sedem mesiacov, umiestnite ju na slnečný balkón orientovaný na juh. Pomerne špecifické nároky tohto druhu spôsobujú, že jeho rozmnožovanie je veľmi náročné. Z tohto dôvodu sa na Slovensku považuje za jednoročný druh, ktorý sa vysádza so začiatkom novej sezóny.

Ako správne vysadiť surfínie na balkóne?
Foto: shutterstock/Totokzww

Pri návšteve záhradníctva máte na výber z odrôd s kompaktným habitusom, malými, stredne veľkými alebo veľkými kvetmi. Bez ohľadu na to, pre ktorý typ sa rozhodnete, zasaďte surfíniu do hlbokého kvetináča naplneného úrodným a humusovým substrátom. Dobre sa hodí piesočnato-hlinitá pôda. Záhradníci odporúčajú vysadiť tri až šesť rastlín do jedného kvetináča. Neodporúča sa však vysádzať ich príliš husto, pretože rýchlo rastú a vytvárajú silný koreňový systém.

Správna starostlivosť o surfínie

Úplný máj je spojený skôr s vysokými teplotami ako s prudkými mrazmi, ale nič nie je vylúčené. Ak sa chcete tešiť z kaskády kvetov, urobte si priateľa a počas ich kvitnutia pravidelne kontrolujte predpoveď počasia. Ak sa predpovedá náhle ochladenie, budete môcť svoje rastliny ochrániť pred nepriaznivými podmienkami. Starostlivosť o surfínie sa tým však nekončí.

Kľúčovým krokom, ktorý stimuluje rastlinu, aby vytvárala stále viac kvetov, je pravidelné zalievanie. To znamená zalievanie dvakrát denne, najlepšie ráno a večer. Niekedy sa stane, že rastlina bohato zakvitne, ale neukáže svoju žiarivú farbu. Riešením tejto situácie je tekuté hnojivo určené pre balkónové rastliny. Odborníci upozorňujú na ďalšiu dôležitú činnosť. To znamená zbaviť sa odkvitnutých a poškodených kvetov surfínie, ktoré rastlinu zbytočne zaťažujú. Ak to urobíte rýchlo, surfínia bude opäť vyzerať úžasne.

Surfínia sa môže stať obeťou choroby.
Foto: shutterstock/Marcin Osman

Čím trpí surfínia?

Aj tá najstarostlivejšie ošetrovaná surfínia môže zo dňa na deň ochorieť. Najväčšou nočnou morou záhradkárov je pleseň sivá, ktorá spôsobuje rýchle škvrnitosti listov. Ako rozpoznáte prvé príznaky tejto choroby? Všímajte si znepokojujúce škvrny a zmenu farby. V krátkom čase sa pleseň začne šíriť, takže je ťažké ju prehliadnuť. Existuje osvedčený spôsob boja proti plesni sivej na surfíniách? Najlepším spôsobom je úplné odstránenie listov a kvetov, ktoré vykazujú čo i len minimálne známky infekcie.

Aby sa rastlina rýchlejšie vyrovnala s náročnými podmienkami, oplatí sa použiť domáci postrek. Pripravte si ho zo 150 g sušenej prasličky poľnej a 10 litrov vody. Po zmiešaní nechajte odvar pôsobiť približne 12 hodín a potom pristúpte k zalievaniu. Počas liečby môžete znížiť frekvenciu zalievania rastliny. Oslabenú surfíniu môže napadnúť aj hrdza a múčnatka.

Na surfínie môžete použiť hnojivo z prasličky.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra

V tomto roku vyradí surfínie na balkónoch. Vysaďte ju teraz. Bude kvitnúť až do neskorej jesene

The post Na slnku nádherne kvitne. Posledná šanca pre kvitnúce surfínie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj