Skip to content
Menu
Menu

Na vysvetlenie nezvyčajného zápachu zjedli jeden a pol kilogramu špargle. Experiment vyriešil záhadu

Prečítať článok

03.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gudrun Muenz).

Sezóna zeleniny sa práve začala a mnohí ľudia sú čoraz ochotnejší jesť špargľu. Čo vás po nadmernej konzumácii môže prekvapiť, je nezvyčajný zápach moču. Ukazuje sa, že nejde o dôsledok žiadnej choroby, ale o prirodzený jav. V experimente to dokázali viacerí muži.

Špargľa mení pach moču na „hnilú kapustu“. Ten smrad má vedecké vysvetlenie.
Foto: shutterstock/Gudrun Muenz

Mnoho ľudí po zjedení veľkého množstva špargle je veľmi prekvapených, keď idú na toaletu. Niektorí ľudia začínajú tušiť, že majú nejakú chorobu, no situácia, ktorá sa im stáva, je úplne prirodzená. Skutočnosť, že náš vlastný moč po konzumácii tejto zeleniny preberá nepríjemný zápach hnilej kapusty, zistilo niekoľko vedcov. Počas pokusu zjedli jeden a pol kilogramu špargle.

Špargľa mení pach moču na „hnilú kapustu“. Ten smrad má vedecké vysvetlenie

Už v 19. storočí sa vedelo, že špargľa dokáže zmeniť pach moču. Na túto tému sa dokonca uskutočnila štúdia, presnejšie povedané, experiment zahŕňajúci jeden a pol kilogramu tejto zeleniny. Štyria muži sa tejto výzvy chopili a krátko po zjedení varenej trvalky dali svoj moč na testovanie. Zaujímavo sa ukázalo, že páchol hnilou kapustou. Záhada však nebola podrobne vysvetlená.

Až oveľa neskôr, v druhej polovici 19. storočia, sa poľský vedec Marceli Nencki rozhodol preskúmať príčiny nepríjemného zápachu. Expert kvapalinu testoval a dospel k záveru, že za silný zápach môže metántiol a niekoľko ďalších zlúčenín obsahujúcich veľa zapáchajúcej síry.

Samotný zápach moču sa objaví pomerne rýchlo, niekedy aj pätnásť minút po konzumácii zeleniny. Následný výskum na túto tému však vedcov trochu prekvapil. Ukázalo sa, že špargľa nezaberá na každého.

Ukázalo sa, že špargľa nezaberá na každého.
Foto: shutterstock/Zapylaiev Kostiantyn

Nie všetci reagujú rovnako. Vedci testovali moč a boli veľmi prekvapení

Najnovší výskum zahŕňal testovanie väčšieho počtu ľudí, ktorí by jedli špargľu. Tu však nastali problémy. Ukázalo sa, že nie každému vonia moč ako kapusta. Po preskúmaní kvapaliny sa ukázalo, že nie každý, kto sa experimentu zúčastnil, mal zlúčeniny síry, ktoré spôsobovali nepríjemný zápach. Potom nastal prelomový objav.

Odborníci zistili, že za zmenu pachu moču nie je zodpovedný len metántiol, ale aj kyselina, ktorú špargľa obsahuje. Niektorí ľudia navyše jednoducho neprodukujú prchavé metabolity tejto kyseliny, čo má za následok nedostatok spomínaného charakteristického zápachu.

Prečo sa to deje? Tento jav ešte nebol vysvetlený, no možno sa to raz podarí. Ako vidíte, pri zjedení veľkého množstva špargle sa nie je čoho obávať a zápach je prirodzenou reakciou. A čo viac, túto zeleninu by sme mali jesť často. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov s imunitnými, antioxidačnými, protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Koľko kávy by ste mali vypiť, aby ste schudli? Vedci zistili, aká dávka „vypína priberanie“

Tvrdia nám, že sa z toho len priberá. Môžete jesť a schudnúť

The post Na vysvetlenie nezvyčajného zápachu zjedli jeden a pol kilogramu špargle. Experiment vyriešil záhadu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj