Skip to content
Menu
Menu

Najkrajšie odrody zvončeka karpatského. Pestovanie zo semien a rozmnožovanie

Prečítať článok

14.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flower_Garden).

Zvonček karpatský je mimoriadne pôvabná rastlina, ktorá od začiatku leta poteší oko množstvom jemných kvetov. Väčšina odrôd kvitne modrou alebo svetlofialovou farbou, hoci môžete nájsť aj jedinečné odrody s bielymi okvetnými lístkami. Je to nenáročná trvalka ako stvorená pre začínajúcich záhradkárov. Objavte najkrajšie odrody zvončeka karpatského a návod na jeho pestovanie zo semien.

Objavte najkrajšie odrody zvončeka karpatského.
Foto: shutterstock/Flower_Garden

Zvonček karpatský (Campanula carpatica) – je to trvalka?

Zvonček karpatský (Campanula carpatica) je rastlina pochádzajúca z horských oblastí Karpát a historického Sedmohradska. Môže sa úspešne usadiť aj v našich záhradách. Keďže prirodzene rastie v náročných skalnatých a vápencových oblastiach, očakáva podobné podmienky aj v domácom záhone. Nechýba veľa, aby nás zvonček karpatský v júli a júni potešil svojimi očarujúcimi kvetmi.

Rastlina je charakteristická svojím kompaktným habitusom. So vzpriamenými aj rozložitými stonkami vytvára kompaktné trsy. Zvonček karpatský dosahuje výšku 15 až 40 cm a v záhrade má mnoho zaujímavých možností využitia. Možno ho použiť na ozdobu okrajov záhonov a môže byť tiež súčasťou viacdruhových kompozícií. Nízky zvonček karpatský vyzerá skvele v kombinácii so vždyzelenými rastlinami, skalnicami, rozchodníkmi a inými rastlinami obľúbenými na skalkách.

Stonky zvončeka karpatského sú husto pokryté dvoma typmi listov: širokými, srdcovitými a úzkymi so špicatou špičkou. Najväčšou prednosťou tohto druhu sú však veľké kvety. Ako už bolo spomenuté, môžete ich obdivovať od začiatku leta. Vyskytujú sa jednotlivo na vzpriamených stonkách a majú tvar rozdvojených zvončekov. V závislosti od odrody môžu byť tmavomodré, svetlofialové alebo dokonca biele.

Zvonček karpatský je trvalka a veľmi odolná rastlina. Výborne znáša nízke teploty, a preto dokáže bez problémov prežiť zimu v záhrade v našom podnebí. Ako odolná a nenáročná trvalka môže zdobiť kvetinové záhony dlhé roky.

Zvonček karpatský biely je mimoriadne ozdobná rastlina, ktorá sa ľahko pestuje aj v kvetináči.
Foto: shutterstock/Olga Glagazina

Najkrajšie odrody zvončeka karpatského

V obchodoch a záhradníckych centrách nájdete mnoho zaujímavých odrôd zvončeka karpatského. Jednotlivé odrody sa často líšia nielen farbou, ale aj tvarom kvetov. Môžete nájsť veľmi nízke Campanula carpatica, ktoré merajú približne 20 cm, a o niečo vyššie, dosahujúce 30-40 cm. To vám dáva viac možností na aranžovanie. Ktoré odrody zvončeka karpatského stoja za pozornosť? Nižšie uvádzame najkrajšie z nich.

Zvonček karpatský ‚Dark Blue Clips‘ – vyznačuje sa tmavomodrými kvetmi a kompaktným vzrastom. Dosahuje výšku približne 20 cm.

Zvonček karpatský ‚White Clips‘ – má snehobiele kvety, ktoré vydržia až do konca júla. Dorastá do výšky 30 cm.

Zvonček karpatský ‚Pearl White‘ – čisto biele zvončekovité kvety sa objavujú skôr ako u ostatných odrôd – dokonca už v máji. Je vysoký 20 cm.

Zvonček karpatský ‚Avida Blue‘ – azúrové kvety tejto odrody upútajú pozornosť už z diaľky. Tento zvonček môže dosiahnuť výšku 30 až 40 cm.

Zvonček karpatský ‚Pearl Blue‘ – tmavomodré kvety tejto odrody môžu vydržať až do konca augusta. Často opakuje kvitnutie aj v septembri. Dosahuje výšku približne 20 cm.

Zvonček karpatský ‚Carillon Blue‘ – kvety tejto odrody sú modré s jemným fialovým odtieňom. Vytvára hustý koberec vysoký približne 20 cm.

Zvonček karpatský ‚Alba‘ – prednosťou tejto odrody sú krásne snehobiele kvety. Dorastá do výšky približne 20 cm.

Zvonček karpatský nie je náročný na pestovanie.
Foto: shutterstock/photowind

Pestovanie zvončeka karpatského zo semien

Pestovanie zvončeka karpatského zo semien je pomerne jednoduché, takže by nemalo robiť problémy začiatočníkom ani skúseným záhradníkom. Ak dodržíte správne načasovanie a niekoľko jednoduchých pravidiel, budete sa môcť v lete v záhrade tešiť z hustého koberca azúrových alebo bielych kvetov. Ako by malo vyzerať pestovanie zvončeka karpatského zo semien? Vysvetlíme vám to krok za krokom.

Výsev – semená zvončeka karpatského vysejete do debničiek v júni alebo v júli. Substrát by mal byť ľahký, priepustný a zásaditý – bohatý na vápnik. Semená nezasypávajte zeminou, pretože na klíčenie potrebujú svetlo. Pokropte ich vodou a umiestnite do svetlej miestnosti s teplotou približne 22 °C.

Pikovanie – prvé vzídenie zvončeka karpatského môžete očakávať po 5 až 8 dňoch. Potom substrát udržiavajte mierne vlhký a pri izbovej teplote a čakajte, kým sadenice zosilnejú. Približne po 8 týždňoch sa potom sadenice vysádzajú v trsoch do jednotlivých kvetináčov.

Výsadba – v auguste alebo v septembri môžete mladé rastliny vysadiť na trvalé miesta v záhrade. Pre zvonček karpatský vyberajte slnečnú polohu a kamenistú, vápenatú pôdu.

Starostlivosť – zvonček karpatský je prirodzene prispôsobený suchým podmienkam, preto ho nemusíte často zalievať. Oplatí sa to však urobiť hneď po vysadení a počas dlhotrvajúceho sucha. Okrem toho rastliny hnojte malými dávkami minerálneho hnojiva pre kvitnúce rastliny, aby ste ich podporili v nasadzovaní kvetov. Majte na pamäti, že mladé rastliny kvitnú až v druhom roku. Po odkvitnutí ich môžete skrátiť tesne nad zemou, aby v septembri opäť zakvitli. Karpatské zvončeky nie je potrebné pred zimou zakrývať.

Zvonček má hladké, zaoblené až oválne listy.
Foto: shutterstock/Tatyana Bakul

Rozmnožovanie zvončeka karpatského

Už viete, že zvonček karpatský sa dá ľahko množiť zo semien. Nie je to však jediný spôsob získavania nových rastlín. Tento druh sa dá rozmnožovať aj delením trsov po skončení kvitnutia. Vo všeobecnosti je na tento postup vhodný august.

Dospelú rastlinu potom opatrne vykopte, pričom jej koreňový bal podkopte vidlami. Jemne ju pretrepte a vytraste z nej prebytočnú zeminu. Keď sú korene jasne viditeľné, vyberte tie najzdravšie a oddeľte ich od trsu. Vzniknuté úlomky vysaďte na nové miesta v záhrade do rovnakej hĺbky, v akej rástli predtým. Zasypte zeminou, zhutníte a výdatne zalejte.

Zvonček karpatský sa vyskytuje v mnohých krásnych odrodách, z ktorých všetky sa dajú ľahko pestovať. Môžete ho ľahko rozmnožiť tak, že ho vysadíte do slnečných kútov záhrady. Pôvabné zvončeky ju budú zdobiť každý rok ako žiadna iná rastlina.

Zvonček preferuje slnečné stanovište. Rastlina je plne mrazuvzdorná.
Foto: shutterstock/Henk Vrieselaar

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Fialové kvety v záhrade. Ktoré rastliny si vybrať?

Ktoré rastliny vysádzať do tieňa? Je z čoho vyberať, zoznam druhov je pôsobivý

The post Najkrajšie odrody zvončeka karpatského. Pestovanie zo semien a rozmnožovanie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj