Skip to content
Menu
Menu

Najzdravšie ovocie na svete nie je pre každého. Kto nemôže jesť čučoriedky?

Prečítať článok

28.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Čučoriedky sú cenené pre svoje mnohé zdravotné účinky. Sú to plody bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály. Tie sú vynikajúcim doplnkom zdravej výživy. Napriek ich mnohým výhodám však existujú ľudia, ktorí by čučoriedky nemali konzumovať. Existujú situácie, v ktorých môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Ktorí ľudia by sa im preto mali vyhýbať?

Existujú situácie, v ktorých môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Ktorí ľudia by sa im preto mali vyhýbať?
Foto: shutterstock/New Africa

Čučoriedky si zaslúžia byť známe ako jedno z najzdravších druhov ovocia. Všetko vďaka svojim početným zdravotným vlastnostiam. Sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály a vlákninu. Vďaka tomu sú prospešné pre zdravie srdca, mozgu, imunitného systému, tráviaceho traktu a očí. Pravidelná konzumácia čučoriedok môže preto pomôcť zlepšiť celkové zdravie a pohodu. Ako pri každej potravine je však kľúčová striedmosť a najmä vyvážená strava.

Kto by nemal jesť čučoriedky?

Zoznam kontraindikácií konzumácie čučoriedok je krátky. Stojí ale za to ho poznať. Môže sa totiž ukázať, že pri starostlivosti o svoje zdravie mu nevedomky škodíme. Množstvo vitamínov a vlákniny v tomto ovocí je síce prospešné, ale nie pre každého.

Zoznam kontraindikácií konzumácie čučoriedok je krátky. Stojí ale za to ho poznať.
Foto: shutterstock.com/Josef Hanus

Kto by nemal jesť čučoriedky?

1. Ľudia s alergiou na čučoriedky

Alergia na čučoriedky je síce zriedkavá, ale môže sa vyskytnúť. Príznaky môžu zahŕňať napríklad svrbenie, žihľavku, opuch úst, hrdla alebo ťažkosti s dýchaním. Ľudia s príznakmi alergie by sa mali vyhýbať konzumácii čučoriedok a poradiť sa s alergológom.

2. Ľudia užívajúci antikoagulanciá

Čučoriedky sú bohaté na vitamín K, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri zrážaní krvi. Ľudia užívajúci lieky, ako je warfarín, by mali sledovať príjem čučoriedok, aby sa vyhli liekovým interakciám.

3. Ľudia so syndrómom dráždivého čreva (IBS)

Čučoriedky obsahujú fruktózu, ktorá môže byť pre ľudí s IBS problematická.
Foto: shutterstock/SewCreamStudio

Čučoriedky obsahujú fruktózu, ktorá môže byť pre ľudí s IBS problematická. Nadbytok fruktózy môže viesť k nadúvaniu, bolestiam brucha a hnačke.

4. Ľudia s ochorením obličiek

Pri diéte s nízkym obsahom draslíka sú čučoriedky z jedálneho lístka vylúčené najmä kvôli vysokému obsahu draslíka.

Odporúčaná dávka je približne 150-200 gramov čučoriedok denne. To predstavuje približne jednu šálku.
Foto: súkromný archív

S týmto zdravým ovocím to ale netreba preháňať. Rovnako ako s ostatnými zložkami stravy. Odporúčaná dávka je preto približne 150-200 gramov čučoriedok denne. To predstavuje približne jednu šálku. Toto množstvo vám umožní vychutnať si zdravotné výhody tohto ovocia. Zároveň minimalizujete riziko možných vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky konzumácie čučoriedok

Čučoriedky sú obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí držia diétu. Toto ovocie má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny. Nadmerná konzumácia čučoriedok však potom môže viesť napríklad k nadúvaniu, hnačke a plynatosti. Najmä u ľudí citlivých na fruktózu.

Aj diabetici by sa mali mať pred týmto ovocím na pozore. Čučoriedky majú nízky glykemický index. Ich nadmerná konzumácia však môže spôsobiť zmeny hladiny cukru v krvi. Ľuďom s cukrovkou sa odporúča zjesť tri porcie tohto ovocia týždenne v množstve približne 100 g.

Alergie na čučoriedky sú veľmi zriedkavé. Zvyčajne postihujú malé deti s citlivým tráviacim systémom.
Foto: shutterstock/New Africa

Ak sa po konzumácii čučoriedok vyskytnú vedľajšie účinky, znamená to alergiu na toto ovocie alebo flavismus. Sú nimi napríklad hnačka, zápcha alebo vyrážky. Alergie na čučoriedky sú veľmi zriedkavé. Zvyčajne postihujú najmä malé deti s citlivým tráviacim systémom.

Ľudia s citlivým črevom alebo chronickými tráviacimi problémami by mali čučoriedky konzumovať s mierou. Tým sa vyhnú nežiaducim vedľajším účinkom.

Kedy by ste nemali jesť čučoriedky?

Existujú situácie, kedy by sa čučoriedky nemali konzumovať. Dokonca aj u ľudí bez alergií a so správne fungujúcim tráviacim systémom. Patria medzi ne plánované chirurgické zákroky, ktoré si vyžadujú prerušenie kožného tkaniva. Vzhľadom na účinok vitamínu K obsiahnutého v ovocí na zrážanlivosť krvi by ste sa mali čučoriedkam vyhýbať niekoľko dní pred plánovanými chirurgickými zákrokmi.

Existujú situácie, kedy by sa čučoriedky nemali konzumovať. Dokonca aj u ľudí bez alergií a so správne fungujúcim tráviacim systémom.
Foto: shutterstock/tsyhun

Dočasné žalúdočné problémy sú potom tiež dôvodom na vzdanie sa čučoriedok. V takýchto situáciách je najrýchlejším spôsobom zotavenia dodržiavanie prísnej diéty počas niekoľkých dní.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rastie na Slovensku a považuje sa za najzdravšie ovocie na svete. Málokto vie, že je zdrojom cenného vitamínu

Zabudnete na tráviace problémy. Vypite pohár denne a vaša pečeň sa vám poďakuje

The post Najzdravšie ovocie na svete nie je pre každého. Kto nemôže jesť čučoriedky? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj