Skip to content
Menu
Menu

Namiesto pridávania do sendvičov zmiešajte a zalejte fuksiu. Toľko kvetov ste ešte nevideli

Prečítať článok

3.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vitalinka).

Ako sa staráte o svoju fuksiu na balkóne, aby sa topila v kvetoch? Okrem správnej polohy a zalievania stavte aj na domáce hnojivo. To najlepšie si môžete vyrobiť len z dvoch ingrediencií. Vďaka nemu bude vaša fuksia bohato kvitnúť a bude oku lahodiť mimoriadne dlho.

Ako sa starať o fuksie?
Foto: shutterstock/Vitalinka

Fuksia je krásna balkónová a záhradná rastlina s mimoriadne dekoratívnymi kvetmi. Nie je obzvlášť náročná na starostlivosť, ale ak chcete, aby v sezóne kvitla ako nikdy predtým, oplatí sa mať na pamäti niekoľko pravidiel.

Čo sa nepáči fuksii? Je lepšie ju na takýchto miestach nepestovať

Fuksie sú krásne črepníkové rastliny, ktoré môžete pestovať na balkóne alebo v záhrade. Jediné, čo si treba uvedomiť, je, že nie sú mrazuvzdorné, čo znamená, že ak ich na zimu neprenesiete do interiéru, uhynú. Preto aj pred domom je najlepšie pestovať ich v nádobách, aj keď sa samozrejme dajú považovať aj za letničky. Aby vás potešili svojimi bujnými, farebnými kvetmi, dbajte na to, aby rástli na mierne zatienenom mieste, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, ktoré by ich mohlo poškodiť. Pôda by naopak mala byť trvalo mierne kyslá, vlhká, ale rozhodne nie preliata, ako aj silne úrodná, humusovitá a mierne priepustná.

Vysádzajte ju na jar, aby sa stihla do prvej zimy dobre zakoreniť.
Foto: pexels/Belinda Schindler

Ako sa staráte o svoju fuksiu na balkóne? Rozhodnite sa pre pravidelné zalievanie

Ako už bolo spomenuté, fuksie uprednostňujú mierne vlhké stanovištia. Z tohto dôvodu ju treba pravidelne zalievať. Robte to pomerne často, ale nie príliš výdatne, priamo do pôdy, pomocou odstavenej vody alebo dažďovej vody. Aj krátke obdobie sucha môže spôsobiť, že stratí nielen kvety, ale dokonca aj listy, preto je lepšie to nedopustiť. Počas horúčav ju zalievajte až dvakrát denne. Ak sa obávate o svoju pravidelnosť, je vhodné použiť hydrogél, ktorý zadrží časť vody a v prípade potreby ju uvoľní bez rizika premokrenia. Okrem zalievania stavte aj na strihanie. Prvé vykonajte na jar, keď vyrastie veľa mladých stoniek, ktoré by sa mali skrátiť na výšku tesne nad druhým očkom, aby krásne rástli a kvitli. Ak rastlinu na zimu presťahujete do interiéru, vykonajte tesne pred tým jesenný rez vo výške 3 očiek od spodnej časti.

Fuksia vyžaduje pravidelné polievanie.
Foto: shutterstock/DragonflySoul

Čím zalievať fuksie, aby pekne kvitli? Vezmite si z kuchyne

Ak chcete, aby vaša fuksia kvitla počas celého leta, nezabudnite ju pravidelne hnojiť. Samozrejme, môžete sa zásobiť hotovým prípravkom, ale rovnako efektívne a lacnejšie si poradíte aj sami. Vezmite si z kuchyne jednu stredne veľkú reďkovku, nakrájajte ju na kúsky, zalejte ju malým množstvom vody, rozmixujte a potom ju nalejte do 1 litra vody. Výsledný roztok používajte na zalievanie kvetov maximálne raz týždenne. Vďaka vysokému obsahu dusíka, draslíka, fosforu a železa hĺbkovo vyživí rastlinu a poskytne jej všetko, čo potrebuje.

Redkvička vďaka vysokému obsahu dusíka, draslíka, fosforu a železa hĺbkovo vyživí rastlinu a poskytne jej všetko, čo potrebuje.
Foto: Pixabay/Gina_Janosch

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Máte radi pivonky? Vyskúšajte tieto šikovné triky a budú rásť ako bláznivé

Ako prezimovať fuksie? Pamätajte na pravidlo 6-8. Mrazy prežijú vo výbornej kondícii

The post Namiesto pridávania do sendvičov zmiešajte a zalejte fuksiu. Toľko kvetov ste ešte nevideli appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj