Skip to content
Menu
Menu

Namiesto toho, aby som ich vyhodila, zalejem ich vodou a polievam záhony. Paradajky Vám vyrastú veľké, skoro ako bowlingové gule

Prečítať článok

25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JIANG HONGYAN).

Často si neuvedomujeme, že veci, ktoré sa nám zdajú ako odpad, sú v skutočnosti cenné suroviny. To je okrem iného prípad banánových šupiek, ktoré po konzumácii sladkého ovocia jednoducho skončia v koši. Je to chyba a plytvanie, pretože z banánových šupiek sa dá vyrobiť zázračný odvar, ktorý tradične nazývame aj najlepším prírodným hnojivom. To by mal vedieť každý záhradkár.

Prečo míňať peniaze, keď môžete mať prírodný prostriedok takmer zadarmo?
Foto: shutterstock/JIANG HONGYAN

Hnojivo z banánových šupiek je prírodný prostriedok, vďaka ktorému rastliny, najmä paradajky, rastú zdravo, rýchlo a konáre kríkov sa takmer ohýbajú od veľkých, šťavnatých plodov. Samozrejme, na trhu nechýbajú chemické prípravky na podporu rastu rastlín, ale prečo míňať peniaze, keď môžete mať prírodný prostriedok takmer zadarmo?

Prečo vyrábať hnojivo z banánových šupiek? Už sme spomenuli, že má blahodarný vplyv na vývoj rastlín v našich záhradách, pretože im dodáva dôležité chemické látky a minerály. Banánové hnojive je bohaté na draslík, ktorý je obzvlášť dôležitý, ak pestujete napríklad paradajky alebo cukety. Obsahuje tiež veľa fosforu, vápnika a kyseliny sírovej a čo je zaujímavé, pomáha potláčať nepríjemné mšice. Ak teda máte radi banány, ale šupky končia v koši alebo na komposte, radšej si to zvážte. Ich použitím totiž v lete zozbierate šťavnaté a chutné paradajky.

Ako vyrobiť hnojivo z banánových šupiek? Trochu smrdí, ale robí zázraky

Banánové hnojive je bohaté na draslík, ktorý je obzvlášť dôležitý, ak pestujete napríklad paradajky alebo cukety.
Foto: shutterstock/m.dipo

Výroba hnojiva z banánových šupiek je veľmi jednoduchá a všetko, čo potrebujete, je miska alebo vedro, banánové šupky a voda. Keď ste zjedli chutný banán, vložte šupky do misky a zalejte ich vodou, najlepšie teplou. Môžete použiť ľubovoľný počet týchto šupiek, ale platí, že jedna šupka sa zaleje približne 1 litrom vody. Potom nechajte šupky na teplom mieste, kam dopadajú slnečné lúče, aby proces kvasenia prebiehal rýchlejšie. Približne po 10 až 12 dňoch je banánové hnojivo hotové.

Ako používať hnojivo na banány?

Je potrebné poznamenať, že banánové hnojivo by sa nemalo liať priamo na rastliny, pretože jeho koncentrácia je príliš silná a môže spôsobiť viac škody ako úžitku. V prípade záhradnej zeleniny ako cukiet, paradajok alebo cibule, by sa hnojivo malo riediť s vodou v pomere 1:5. Týmto roztokom zalievajte rastliny maximálne raz týždenne. Na druhej strane, ak chcete použiť hnojivo pre črepníkové rastliny, roztok by mal byť v pomere 1:10. Črepníkové rastliny zalievajte raz za dva týždne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Banánové šupky nevyhadzujte. Lacnejší a účinnejší prípravok na leštenie rastlín nenájdete

Zalejte vodou, nechajte 24 hodín odstáť a je hotovo. Triviálny pestovateľský patent na svieže orchidey

The post Namiesto toho, aby som ich vyhodila, zalejem ich vodou a polievam záhony. Paradajky Vám vyrastú veľké, skoro ako bowlingové gule appeared first on Vášeň v tebe.