Skip to content
Menu
Menu

Nastavujete klimatizáciu na najnižšiu teplotu? To poškodzuje váš výkon v práci

Prečítať článok

14.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LightField Studios).

Čoskoro prídu horúce letné dni, počas ktorých sa našou spásou stanú klimatizácie na pracoviskách. Nedávno sa však ukázalo, že odporúčané nastavenie teploty tohto zariadenia je pre ženy nevýhodné! A nejde len o ich pohodlie, ale aj o efektivitu pri práci!

Klimatizácia vo väčšine kancelárií je nesprávne nastavená.
Foto: shutterstock/LightField Studios

Klimatizácia vo väčšine kancelárií je nesprávne nastavená

Podľa väčšiny výrobcov sa optimálna teplota klimatizácie pohybuje medzi 18 až 23 stupňami Celzia. A hoci by sa mohlo zdať, že keď sa vonku valí horúčava z neba, je dokonalá teplota, nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Podľa štúdie „The Battle for the Thermostat: Gender and the Effect of Temperature on Cognitive Performance“ uskutočnenej na Maastrichtskej univerzite v Holandsku bol daný teplotný rozsah vyvinutý v 60. rokoch minulého storočia a je kalibrovaný na metabolizmus priemerného muža, ktorý váži 70 kg a má asi 40 rokov.

Experiment, ktorý vedci vykonali na skupine ľudí pracujúcich v klimatizovaných miestnostiach, rýchlo potvrdil, že zatiaľ čo muži sa pri nižších teplotách cítili dobre, ženám bola zima. A čo viac, muži sa dokázali sústrediť na prácu a dosahovať dobré výsledky, ženy mali problémy so sústredením a správnym vykonávaním zverených úloh.

Situácia sa však zmenila, keď sa teplota v miestnosti zvýšila asi o 3-4 stupne Celzia a nebola 21, ale 25 stupňov Celzia.

Ženy preferujú vyššie teploty

Čím to je, že ženy rýchlejšie prechladnú a lepšie fungujú v teplejšom prostredí? Ide o anatomické dôvody, ktoré odlišujú mužov a ženy. V prvom rade pri približne rovnakej telesnej hmotnosti majú ženy väčšinou menej svalov, čím vzniká teplo. Ženy majú tiež viac tuku medzi kožou a svalmi. To znamená, že koža sa nachádza v určitej vzdialenosti od ciev, takže – na rozdiel od mužského tela – je menej prekrvená, a preto je ľahšie pociťovať chlad.

Ženy majú tiež prirodzene o niečo vyššiu telesnú teplotu ako muži, a preto sa častejšie sťažujú na pocit chladu. Jedným z dôvodov je to, že ženské telá sú navrhnuté tak, aby udržiavali konštantnú telesnú teplotu v kľúčových orgánoch súvisiacich s plodením.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že ženy by mali pracovať pri teplotách okolo 25 stupňov Celzia, kým muži preferujú a cítia sa lepšie v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 22 stupňov Celzia.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nemusíte sa vzdať chleba, zemiakov a cestovín. Stačí jeden trik tesne pred jedlom

Vezmite fén na vlasy a niekoľkokrát vyfúknite mrazničku. Efekt uvidíte voľným okom

The post Nastavujete klimatizáciu na najnižšiu teplotu? To poškodzuje váš výkon v práci appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj