Skip to content
Menu
Menu

Naučila som sa piecť kváskový chlieb. Je taký chutný, že som zabudla, kde je pekáreň.

Prečítať článok

30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pbd Studio).

Každý z nás miluje chlieb, pečenie je pre mnohých z nás slabosťou, a keď prídeme domov a zacítime krásnu vôňu čerstvého chleba, zbiehajú sa nám slinky. Nemusíte chodiť do pekárne – ten najlepší chlieb si môžete bez problémov pripraviť doma. Všetko, čo potrebujete, je kvások, správna múka a trochu trpezlivosti.

Každý z nás miluje chlieb, pečenie je pre mnohých z nás slabosťou, a keď prídeme domov a zacítime krásnu vôňu čerstvého chleba
Foto: shutterstock/pbd Studio
(ilustračné foto)

Kváskový ražný chlieb je ideálny nápad, ako do svojho jedálnička vniesť trochu zdravia a chuti. Každý má rád pšeničný chlieb, ale nie každému vyhovuje – najmä ľuďom, ktorým nevyhovuje prebytok sacharidov. Celozrnný ražný chlieb má oveľa nižší glykemický index ako pšeničný chlieb, má aj viac vlákniny, a keď k nemu pridáte svoje obľúbené semienka a jadierka, nepotrebujete k spokojnosti oveľa viac. Ak si chcete naplno vychutnať staropazovský kváskový ražný chlieb, vyberte si správnu múku. Ja uprednostňujem celozrnu.

Domáci recept na chlieb – kvások nie je všetko

Ingrediencie:

130 g hustého, rafinovaného kvásku z ražnej múky,

400 g celozrnnej ražnej múky,

200 g celozrnnej špaldovej múky,

pol čajovej lyžičky medu,

2 šálky vlažnej vody,

vrchovatá čajová lyžička soli,

obľúbené semienka a semienka, odporúčam slnečnicu a rascu.

Ak si chcete naplno vychutnať staropazovský kváskový ražný chlieb, vyberte si správnu múku. Ja uprednostňujem celozrnu.
Foto: shutterstock/Tanya Dol
(ilustračné foto)

Kváskový chlieb – ako ho pripraviť:

Pripravte si misu a nasypte do nej ražnú a špaldovú múku. Pridáme soľ a premiešame. Potom pridajte vodu a začnite miešať drevenou stierkou.

Potom pridajte ražný kvások, med a pokračujte v miešaní špachtľou, kým sa ingrediencie nespoja. Zmes bude trochu lepkavá, taká by mala byť. V tejto fáze pridajte aj svoje obľúbené semienka.

Misku prikryte utierkou a odložte na približne 45 minút, aby kvások vykysol. Po tomto čase by malo cesto vykysnúť.

Potom cesto opäť premiešajte a preložte ho do formy vymastenej maslom alebo olivovým olejom. Vrch zarovnajte a odložte, aby opäť vykyslo, tentoraz asi na 5 hodín.

Po tomto čase uvidíte, ako veľmi cesto vykyslo. To je čas na pečenie. Predhrejte rúru na 200 stupňov. Pečte hodinu, každú chvíľu môžete vrch chleba potrieť vodou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na dva týždne sa vzdajte konzumácie pšeničného chleba. Toto sa stane s vaším telom

Najhoršie miesto na skladovanie chleba. Do druhého dňa je zatuchnutý

The post Naučila som sa piecť kváskový chlieb. Je taký chutný, že som zabudla, kde je pekáreň. appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj